Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След бутафорна първа копка, детската градина в "Обеля 1" е сред приоритетите на настоящия кмет (ВИДЕО)

Снимка: Радио София

Мандатът на кмета на район „Връбница“ Румен Костадинов е започнал ударно, призна самият той в колата на БНР-Радио София. Сред основните и спешни задачи е придвижване на важни инфраструктурни проекти, свързани с канализация, пътища, детски заведения и места за култура и образование.

За „Модерно предградие“ все още се изготвя ПУП (Подробен устройствен план), предвижда се обществено обсъждане, след това предстои отчуждаване на имоти за изграждане публични инфраструктурни съоръжения и облагородяване и терени.

Належащо е реновиране на читалището в „Модерно предградие“ и свързване с канализацията. „Болно ми е да гледам такава база да бъде оставена да се руши. Приемам това като лична кауза“, коментира Костадинов.

Сред предстоящите задачи е и изграждането на канализация във Волуяк. План за това има от 2012 г., но с определени аргументи той е отказан за финансиране от Плана за възстановяване и развитие.

Планове са канализация ще бъдат актуализирани и готови за кандидатстване при възможност за европейско финансиране.


Мостът на "Бакърена фабрика" (предстои да бъде разширен с още едно платно.

Първата копка за детска градина в "Обеля 1" по време на предизборната кампания и беше бутафорна, изтъкна още настоящият районен кмет. Детската градина още няма разрешително за строеж, но е сред приоритетите на местната администрация. Заведението ще е с 12 групи, плувен басейн и голям физкултурен салон. Ще бъде готово за 719 дни след започване на строежа.

Проектът на детска градина във „Връбница 2“ е на финален етап, но не е финализирана процедурата по отчуждаване на необходимите терени.

Костадинов допълни, че се обмисля изграждането на паркинг до самата метростанция. Светофарната уредба до близкото кръстовище ще бъде оптимизирана.

Улица „Царевец“ - продължение от район „Надежда“, трябва да бъде довършена при осигуряване на финансиране, тя ще предостави трети начин за стигане от „Обеля“ до центъра, освен „Ломско шосе“ и „Сливница“.

Сред големите проекти в район „Връбница“ е продължението на Северната скоростна тангента, както и изграждането на междинната метростанция в "Обеля", която ще прави връзка с гарата и влаковете на БДЖ.

С районния кмет разговаря Божидар Янев.

  • Румен Костадинов е роден и израснал в София. Бакалавър по "Бизнес администрация" (УНСС)  завършва магистратура със специалност "Управление на търговски вериги". По-голямата част от професионалния му път е преминал в голяма международна компания. Едно от големите му постижения там е вътрешно фирмената награда “Мениджър на годината” за 2014 г. Ръководил е екипи от над 100 човека. На местните избори беше издигнат за районен кмет от "Спаси София", спечели след балотаж. 
Пълната видеоверсия на разговора:

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Гергана Николова

Електронна система ще улесни родители и лекари за прегледи и ваксини

Нова електронна система на Здравното министерство ще помага на общопрактикуващите лекари да разпределят, заявяват и отчитат ваксините. Въвеждането ѝ премахва редица досегашни задължения за лекарите, като годишните планове и отчетите на хартиен носител. От 1 септември отпада и воденето на книга за профилактичните имунизации, както и вписването..

публикувано на 26.08.25 в 17:43
Кристина Тодорова и Елеонора Григорова

Ученички от Перник създадоха ескейп стая, за да преборят тормоза в училище

Ескейп стаята се помещава в Международния младежки център в Перник .  Още за инициативите провеждани там, разказа неговият управител Радост Раданова . "Успяваме чрез различни партньорства, да подкрепим младите хора да реализират своите идеи - посочи тя. -  Младите хора вече имат интерес към нещо по-различно, дори по- смислено, бих казала, а..

публикувано на 26.08.25 в 17:20

Безплатно лятно кино в парк "Гео Милев"

Събитие с вход свободен ще се проведе в София – "Лятно кино в парка Гео Милев" , на поляната между двете главни алеи. Организатор е Кинематограф БГ. Прожекциите започват в 20:30 ч. и продължават до 22:00 ч. Филмите са подходящи за всички възрасти. Лятното кино на Кинематограф продължава в парковете в София и страната за осма поредна..

публикувано на 26.08.25 в 16:23

ИПИ: При младите и необразованите българи заетостта се свива

У нас заетостта при младите и необразованите намалява, сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), базиран на данни на Националния статистически институт за второто тримесечие на 2025-та. Един от основните изводи на икономистите е, че има тенденцията за изместване на заетостта към сфери, които изискват повече интелектуален..

публикувано на 26.08.25 в 15:27
Алена Вергова

Музиката е като ДДС към актьорството за Алена Вергова

В предаването “Добър вечер, София“ гостува актрисата Алена Вергова , з а да разкаже за  своята  авторска  песен, която е озаглавила " Приключваме" . "С песента може би искам да кажа, че с тези малки, неприятни, задушаващи неща трябва да се приключва навреме . Текстът беше готов отдавна, но тъй като аз не съм певица, не съм музикант,  няма как..

публикувано на 26.08.25 в 14:46

Първият музей за иммерсивно изкуство у нас отваря врати в София

Най-новото пространство за иммерсивно изкуство в България отваря врати на 29 август в София. Музей MINA предлага на посетителите визуално приключение в изкуството, науката и древната история чрез 360-градусови прожекции, оригинален саундтрак и 3D среда. За две години от създаването си в Румъния, музеят отбелязва 700 000 посещения...

публикувано на 26.08.25 в 13:35

БТС отбелязва 130 години организирано туристическо движение с юбилейни чествания

Юбилейни чествания по повод първия организиран поход, осъществен от Алеко Константинов преди 130 години, планира Българският туристически съюз. От 27 до 31 август 2025 г. в София и на Витоша, любителите на туризма могат да се включат в шествия, спортни надпревари и концерти, с участието на обичани български артисти. Празникът ще започне на 27 август..

публикувано на 26.08.25 в 11:47