По думите му относно твърдението, че българите не могат да управляват своите нагласи той каза:
"За съжаление в рамките на проучването получихме едни резултати, които може би голяма част от хората са очаквали да видят. Но винаги има една надежда, че ще видим нещо по-положително в крайна сметка. 7% от българите инвестират при средно равнище от 24% в Европа. Което е много ниско, ние сме в дъното. 22% от българите спестяват пари при 73%, които не спестяват. Тук притеснителното е, че не говорим за ниво на доходи. Добрата новина е, че около половината от българите определят стандарта си на живот като среден."
Захариев отбеляза, че сме сравнително млада демокрация. В САЩ 62% от хората притежават някаква форма на финансови активи, докато у нас само 7% инвестират. Той заяви, че:
"Първата стъпка е грешни финансови навици. Много често живеем от заплата до заплата и ние харчим всичко, което изкараме. Това е много опасно. Ако имаме такъв навик ние автоматично не можем да спестяваме."
А спестяването е основа на инвестирането, добави той.
Захариев отбеляза, че най-честата спънка българите да инвестират е емоционалната нагласа, че "парите са нещо трудно".
"Парите са тема на ежедневието. Те са нещо, което всеки трябва да разбира как работи. Инвестирането въобще не е толкова сложно, има си някои основни фундаментални принципи, така, че първото и най-основно нещо, което забелязвам е не липсата на пари, а липсата на навици и доверие в себе си. Самочувствието, че ние можем да го научим това нещо и то не е толкова сложно", каза той.
"Да спестяваме е условието да инвестираме", заяви Захариев. Той отбеляза, че имотите са традиционният тип инвестиции в България.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..