Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоси от Широка лъка до Кения и Танзания събрани във фотоизложба

Снимка: Fb/Академия Артисти За Деца /Artists for Children Аcademy

Елена Панайотова е театрален режисьор, педагог и продуцент. 2024 година за нея започва с фотографска изложба, която е подредена в Галерия "Средец" към Министерството на културата. Експозицията е наречена "Артисти за деца" и съдържа над 200 снимки.  

По думите на Панайотова проектът е бил разпознат от световната организация UNESCO за световен принос в популяризирането на култура сред младите хора.

"Кое е толкова интересно на фотографиите? Освен, че е една методология, в която се работи с минимум 100 деца в един проект с различни ателиета (кукли, танци, маски, театър на маските, музика), които тези деца в неравностойно положение се въвличат в един месец в такава творческа работа, винаги завършва с голям приказен фестивал", сподели Панайотова.  

Тя отбеляза, че изложбата цели да онагледи и да предизвика диалог за това, колко е важно изкуството.

"Фотографът е част от общността, той е в центъра на събитието. В Африка почти не забелязваха, че сме бели, аз бях приета като част от общността. Атанас Кънев, който също пътуваше с мен беше приет и това даваше възможност да се хванат кадри от места, в които никой турист не можеше да попадне. Това е най-мащабната фотография за работа с деца изобщо", каза артистката.


На 22 януари 2024 година ще бъде и премиерата на книгата й, която се нарича "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка". В нея е обяснено как театърът хармонизира и решава проблемите в общностите. На 31 януари във финалния ден на изложбата ще има среща с учители и представители на образованието, както и театрални артисти. Целта й ще бъде как изкуството да може да навлезе в образованието.

По думите на фотографката мултикултурността е много важна, понеже живеем в свят, който се "отваря". Това има своите позитиви, защото разширява съзнанието и кара човек да разбере, че отвъд различията всички са еднакви.


"Най-важното според мен е да се развива въображението. Театърът осигурява това чрез преживяване", отбеляза Панайотова.

Тя добави, че театралното изкуство е част от преживяванията на децата, не като история, а като драма, като преживяване.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25