Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ готвят протест

Снимка: БНР

От 22 януари 2024 г. Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" (НБС ВОН-КНСБ) започва подготовка за протестни действия – провеждане на събрания в ДВУ, НИМХ и БАН и подписване на Декларация с протестни искания. От НБС ВОН-КНСБ настояват за ръст на възнагражденията в системата на висшето образование. Синдикатът е обезпокоен, че не вижда ясен ангажимент за ръст на доходите на служителите, който поне да компенсира ръста на минималната работна заплата, на цените и вече загубената покупателна способност. Те искат началните основни месечни заплати за академичната длъжност Асистент да станат 2200 лв. По темата говори проф. Лиляна Вълчева, председател на Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ.

"Вече в три висши училища се проведоха събрания, имахме внесени декларации и стартира подписка за събиране не само на синдикалните членове, естествено първо на тях и след това на всички наши колеги, работещи в системата. Този процес обхваща ниските доходи и неравенствата изцяло във висшите училища. Искам да подчертая, защото чух акад. Денков да казва, че ще прави анализ на всички с какви доходи разполагат. Добре е да погледне. Той ги има, но още веднъж да погледне, за да види, че неравенствата са най-силно изразени в държавните висши училища", каза тя.  

По думите й тези 39 млн. лв., които са част от общите 375 млн. за увеличаване на доходите на хората са недостатъчни. По изчисление на данни от националната статистика и регистрационните карти от висшите училища, необходимите средства са 46 млн. лв.

"Но какво правим с увеличението на минималната работна заплата, която рефлектира към останалите неакадемични длъжности? Хора, които са продукт на висшето образование, продукт на нашия труд, завършили образователно-квалификационна степен "бакалавър" и такава "магистър" са с доходи близки до минималната работна заплата", добави проф. Вълчева.  


Последното увеличение на възнагражденията в системата на висшето образование е било преди три години. По думите й в различните професионални направления коефициентът на базовата субсидия за един студент е различен. Най-нисък (1.65%) е в областта на педагогическите, социалните и икономическите науки, а най-висок е в областта на медицината (8.5%), както и към Министерство на отбраната (10.94%).  

"Ние, като синдикати и Съвета на ректорите поискахме не по-малко от 50 млн. в комплексната оценка за качество. Защото за да можеш да имаш качествен учебен процес ти трябва да имаш реновирана лаборатория, подходяща учебна база със съответните необходими средства, за да може да онагледиш и да имаш иновативен процес", каза проф. Вълчева.

И отбеляза, че по отношение на квалификацията на учителите, тя не може да бъде съсредоточена в някакви извънобразователни форми (сдружения и други). Проф. Вълчева каза още:

"Да има Браншов колективен трудов договор е най-великата форма на справедливо управление в системата."

На 24 януари 2024 г. се очаква на първо четене да бъде разгледано изменение и допълнение в Закона за висшето образование.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17