Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ готвят протест

Снимка: БНР

От 22 януари 2024 г. Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" (НБС ВОН-КНСБ) започва подготовка за протестни действия – провеждане на събрания в ДВУ, НИМХ и БАН и подписване на Декларация с протестни искания. От НБС ВОН-КНСБ настояват за ръст на възнагражденията в системата на висшето образование. Синдикатът е обезпокоен, че не вижда ясен ангажимент за ръст на доходите на служителите, който поне да компенсира ръста на минималната работна заплата, на цените и вече загубената покупателна способност. Те искат началните основни месечни заплати за академичната длъжност Асистент да станат 2200 лв. По темата говори проф. Лиляна Вълчева, председател на Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ.

"Вече в три висши училища се проведоха събрания, имахме внесени декларации и стартира подписка за събиране не само на синдикалните членове, естествено първо на тях и след това на всички наши колеги, работещи в системата. Този процес обхваща ниските доходи и неравенствата изцяло във висшите училища. Искам да подчертая, защото чух акад. Денков да казва, че ще прави анализ на всички с какви доходи разполагат. Добре е да погледне. Той ги има, но още веднъж да погледне, за да види, че неравенствата са най-силно изразени в държавните висши училища", каза тя.  

По думите й тези 39 млн. лв., които са част от общите 375 млн. за увеличаване на доходите на хората са недостатъчни. По изчисление на данни от националната статистика и регистрационните карти от висшите училища, необходимите средства са 46 млн. лв.

"Но какво правим с увеличението на минималната работна заплата, която рефлектира към останалите неакадемични длъжности? Хора, които са продукт на висшето образование, продукт на нашия труд, завършили образователно-квалификационна степен "бакалавър" и такава "магистър" са с доходи близки до минималната работна заплата", добави проф. Вълчева.  


Последното увеличение на възнагражденията в системата на висшето образование е било преди три години. По думите й в различните професионални направления коефициентът на базовата субсидия за един студент е различен. Най-нисък (1.65%) е в областта на педагогическите, социалните и икономическите науки, а най-висок е в областта на медицината (8.5%), както и към Министерство на отбраната (10.94%).  

"Ние, като синдикати и Съвета на ректорите поискахме не по-малко от 50 млн. в комплексната оценка за качество. Защото за да можеш да имаш качествен учебен процес ти трябва да имаш реновирана лаборатория, подходяща учебна база със съответните необходими средства, за да може да онагледиш и да имаш иновативен процес", каза проф. Вълчева.

И отбеляза, че по отношение на квалификацията на учителите, тя не може да бъде съсредоточена в някакви извънобразователни форми (сдружения и други). Проф. Вълчева каза още:

"Да има Браншов колективен трудов договор е най-великата форма на справедливо управление в системата."

На 24 януари 2024 г. се очаква на първо четене да бъде разгледано изменение и допълнение в Закона за висшето образование.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12