Българското национално радио днес чества 89 години от създаването си. На 25 януари 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис Трети за утвърждаване Наредба-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост.
Традиционно БНР ще отбележи рождения си ден с тържествена церемония в 19 часа в Първо студио с връчване на голямата награда „Сирак Скитник“ и на годишните награди на общественото радио. Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", регионалните радиостанции Благоевград, Пловдив, Стара Загора и Шумен, както и на сайта bnr.bg.
Голямата награда на Българското национално радио "Сирак Скитник" за значим принос в развитието на БНР е учредена през 2001-а година. Тя носи името на първия главен ръководител на радиото - тогава Радио София - Панайот Тодоров Христов с артистичен псевдоним Сирак Скитник - виден художник, поет, критик, общественик.
Освен Голямата награда тази вечер ще бъдат връчени и годишните награди за 2023 година за радиожурналистика и за радиопредаване / радиопроект / мултимедиен проект / музикален проект на БНР.
Призьорите се избират от Обществения съвет на радиото сред номинираните.
Генералният директор на БНР Милен Митев обяви, че тази година се възстановява присъждането на наградата за „Професионализъм в ефира“ за журналисти извън системата на БНР.
в 13.30 часа в Мраморното фоайе на радиото ще бъде открита изложба с картини от конкурса "По стъпките на Сирак Скитник" на учениците от Националната художествена гимназия „Димитър ДОбрович“ - Сливен.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..