В наръчника се откриват теми като методика за работа в група за решаване на казуси, свързани с насилието в училище, екипна работа в процеса на подкрепа на дете или клас, здравословни граници и лична грижа за подкрепящите специалисти, примери за възможни сценарии на типични за училището казуси, много ресурси с безплатен достъп, събрани на едно място. Подробности по темата разказа съавторът на ръководството Ива Бонева.
"Тук събрахме опита от един едногодишен проект, който осъществихме съвместно с колеги от професионалната общност за приобщаващо образование в България. Той е финансиран от фондация TELUS International Europe в България и просто представляваше ежемесечни срещи, по-открити за всички. Педагогически и непедагогически специалисти, които работят в училище, родители, университетски преподаватели, психолози, за обсъждане на казуси свързани с насилието в българските училища и детски градини. Едно от нашите наблюдения през многото години, в които съществуваме е, че възрастните в училището не знаят как да реагират на насилието, когато го срещнат", поясни Бонева.
По думите й след проведените 12 срещи, един от по-интересните казуси е свързан с един клас, на който никой не е искал да бъде класен ръководител.
"Дългогодишната ми практика показва, че това е въпрос на педагогически екип, на това, как се управлява училището, доколко свобода и автономност имат учителите, доколко им е гласувано доверие. И колкото повече доверие им е гласувано, колкото повече подкрепа имат от колегите си, толкова по-приобщаващи и по-толерантни и адекватни са те в своята учителска професия. Когато на насилието отговаряме с насилие, или санкция, ние го увеличаваме, ние му помагаме да се затвърди", каза тя.
И поясни, че зад всяко лошо и агресивно поведение се крие някаква нужда на детето, която не е посрещната. Превенцията и справянето с насилието е общоучилищен подход.
"Родителите винаги трябва да бъдат поканени, да се чувстват приети в училище. За тях то не трябва да е враждебно място, а често е. Специално при някои етнически и малцинствени групи, тях ги е страх да отидат в училище, защото техните детски спомени са много негативни. За тях дори самата сграда буди страх", заяви Бонева.
Наръчникът "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е в електронна форма и ще бъде разпространяван безплатно.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..