Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се справим с насилието в училище?

Снимка: Радио София

Сдружение за споделено учене "ЕЛА" публикува практически Наръчник за справяне с насилието в училище. Новият наръчник "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е събрал не само опита от 12-те срещи за решаване на казуси с различни училищни специалисти през 2023 година, но и този на трима изключителни фасилитатори и професионалисти, които познават образователната среда – Анет Маринова, Елисавета Таракджи и Ива Бонева.

В наръчника се откриват теми като методика за работа в група за решаване на казуси, свързани с насилието в училище, екипна работа в процеса на подкрепа на дете или клас, здравословни граници и лична грижа за подкрепящите специалисти, примери за възможни сценарии на типични за училището казуси, много ресурси с безплатен достъп, събрани на едно място. Подробности по темата разказа съавторът на ръководството Ива Бонева.

"Тук събрахме опита от един едногодишен проект, който осъществихме съвместно с колеги от професионалната общност за приобщаващо образование в България. Той е финансиран от фондация TELUS International Europe в България и просто представляваше ежемесечни срещи, по-открити за всички. Педагогически и непедагогически специалисти, които работят в училище, родители, университетски преподаватели, психолози, за обсъждане на казуси свързани с насилието в българските училища и детски градини. Едно от нашите наблюдения през многото години, в които съществуваме е, че възрастните в училището не знаят как да реагират на насилието, когато го срещнат", поясни Бонева.  


По думите й след проведените 12 срещи, един от по-интересните казуси е свързан с един клас, на който никой не е искал да бъде класен ръководител.

"Дългогодишната ми практика показва, че това е въпрос на педагогически екип, на това, как се управлява училището, доколко свобода и автономност имат учителите, доколко им е гласувано доверие. И колкото повече доверие им е гласувано, колкото повече подкрепа имат от колегите си, толкова по-приобщаващи и по-толерантни и адекватни са те в своята учителска професия. Когато на насилието отговаряме с насилие, или санкция, ние го увеличаваме, ние му помагаме да се затвърди", каза тя.

И поясни, че зад всяко лошо и агресивно поведение се крие някаква нужда на детето, която не е посрещната. Превенцията и справянето с насилието е общоучилищен подход.

"Родителите винаги трябва да бъдат поканени, да се чувстват приети в училище. За тях то не трябва да е враждебно място, а често е. Специално при някои етнически и малцинствени групи, тях ги е страх да отидат в училище, защото техните детски спомени са много негативни. За тях дори самата сграда буди страх", заяви Бонева.

Наръчникът "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище" е в електронна форма и ще бъде разпространяван безплатно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дори и рушащ се, този паметник е сниман и от чужденци

"Форум", 19.11.24: Шокът – дори културен, може да ни накара да се променим

Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища;  Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..

публикувано на 19.11.24 в 18:45

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05

Младите хора продължават да са загрижени за здравословната среда и храна в училище

Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..

публикувано на 19.11.24 в 16:49

Оризът на пиедестал в конференция от Седмицата на италианската кухня

Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..

публикувано на 19.11.24 в 16:26

Константин Занков: Успехът трябва да ни мотивира да развиваме туризма още повече

Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..

публикувано на 19.11.24 в 15:40

5 деца са загинали от началото на годината при инциденти с тротинетки или мотопеди

Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други.  Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева.  Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..

публикувано на 19.11.24 в 15:32

13-о издание на годишните награди "Валя Крушкина - журналистика за хората"

53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..

публикувано на 19.11.24 в 15:16