Музика и театър в едно ви поднасяме в деня на 89-тата годишнина на Българското национално радио.
Гости в предаването "Добър вечер, София" бяха музикантът от No More Many More Радослав Гергов и актьорът Веселин Плачков. Как постигнаха колаборацията помежду си, защо Веско и Мариана решиха в своя спектакъл "Виновни" да включат участието на музикантите от групата, разкри Веселин Плачков:
"Това не е нещо самоцелно, нито нещо, което се е родило сега, познавам момчетата от групата от много години, фен съм на групата и ги обичам безкрайно. Още преди години правих едно представление, което беше с рок група, тогава им казах, че някой ден искам да е с тях, впоследствие написах този текст. Като започнах да пиша пиесата и си видях първите записки, видях, че съм писал – музика – No More Many More, а още не бях говорил с тях."
По думите на актьора чакането до ден днешен е трябвало да се случи, за да се "опече" работата и да се получи.
"Защото за да се случи такова нещо в България и за да го има, изисква ресурс и той трябва да бъде подсигурен", поясни той и допълни, че е щастлив, че стартират годината с една случваща се мечта за самия него. "Винаги съм искал да бъда с тях", заяви Веселин Плачков.
"Музиката, която пишат те, настроението, което излъчват, енергията, която имат е много добре преплетено с това, което съм написал като текст", споделя той.
За себе си казва, че е носталгик, харесва БНР, държи на думи като "свян", "морал", "естетика", "емпатия" и това е силно засегнато в самото представление.
"Най-резонното нещо е да сме заедно", категоричен е актьорът.
Музикантът Радо Гергов потвърди думите на актьора Веско Плачков, че да, нищо не се случва просто ей така, но моментът споделената идея да стане реалност е настъпил.
"Аз съм супер щастлив и благодарен на Вселената, че може да направи така, да ни събира като артисти. Ние сме приятели и можем да правим заедно всякакви неща, но когато става дума за изкуство е друго", разкри той и допълни, че за пръв път ще се случи групата да участва в театрална постановка.
"Допълваме се като идея. Не само това, но и сме на място в тази идея спрямо това, което сме прочели и изрепетирали", подчерта музикантът.
Публиката ще може да се наслади на съвместното им представление на 1 февруари 2024 година. Режисьор на спектакъла е Христо Мутафчиев.
"Идеята на този спектакъл е да се развие в годините, съвременното изкуство изисква всички компоненти да бъдат на сцената, трябва да има и песен и танц и театър – всичко", допълни Веселин Плачков. "Ние сме на световната карта, а хората имат достъп до всичко, което се случва по света", категоричен е той.
Певицата и актриса Мариана Попова също се включи в разговора. "Момичето сред мъжете", както самата тя се определи, в спектакъла играе себе си. "Комбинацията е страхотна и не се съмнявам в успеха, ако това, което правиш се приема с лекота, значи си си свършил работата" увери тя.
Чуйте целия разговор на Яна Спиридонова в звуковия файл, за да чуете това, което каза Методи Кръстев - още един музикант от групата No More Many More.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..