"Това е една година, която се характеризира със сравнително вяла инвестиционна активност доминирана изцяло от български купувачи, с липса на международен интерес към България. Генерално спадът на инвестиционните сделки в Централна и Източна Европа е около 60%, на някои пазари до 90% спрямо година по-рано. Това се дължи основно на повишените лихви и несигурността на бизнес средата на макро ниво. В България ние все още се радваме на ниски лихви само в ипотечния кредит към физически лица, а в бизнес имотите там лихвите са съществено по-високи - два пъти и малко над лихвите, които са допустими за граждани", каза той.
Костов отбеляза, че през 2023 година е продължила тенденцията към свиване и оптимизиране на офис пространството. Това е така, поради дистанционната работа, като тази тенденция ще продължи и през 2024 година. По думите му след втората половина на годината ще се усети една обратна тенденция. За 2024 година Костов прогнозира, че:
"Като година активността не е слаба, просто защото пазарът вече е голям и зрял. Активността е около 180 хил. кв. м. да са подновени, разширени, преподписани като договори, което е близо до пиковите 200 хил. квадрата през 2019 година. Това се дължи по-скоро на това, че се местят от едни сгради с по-лоши характеристики, технически по-изостанали, или не така модерни към едни по-модерни сгради, по-интересни, по високотехнологични, макар и по-скъпи. По-хубавото привлича бизнеса, което обичайно е и по-скъпо и ти си готов да намалиш наполовина площта, образно казано от 1000 квадрата на 500 квадрата, но да платиш 20% върху цената за по-високо качество."
Инфраструктурата, ниският въглероден отпечатък и транспортната обезпеченост привличат наемателите. Освен това продължава възходът на споделените офисни пространства. По думите на Костов през последните години в София заради ковид кризата инвеститорите са забавили строежа на много от сградите, като 2023 година е една от най-слабите за офисния сектор. Реализираното ново строителство е само 15 хиляди квадратни метра, като след ковид годините нетно се усвояват 60-70 хиляди кв. м., така, че пазарът може да акумулира нови сгради в този порядък без да променя съществено структурата на незаети офис площи, които са около 15.5% в момента. Очакванията за 2024 година са да бъдат реализирани около 100 хиляди нови квадратни метри офис площи, които ще задоволят търсенето на пазара.
Кои са географските сектори от столицата, които са предпочитани за офиси?
Костов заяви, че бул. Витоша отдавна не е притегателен център за офис наематели, като основните наематели там са малки консултантски и юридически кантори. Пазарът е движен от IT и BPO сектора, които търсят офиси с голяма площ (поне 1000 кв. м.), за да върви по-лесно комуникацията между екипите. Такива се намират по главните булеварди на София, "Бизнес парк", зоната от болница "Токуда" до "Парадайс център", както и южната дъга на Софийски околовръстен път. Голяма част от бизнесите по света предпочитат да нямат в баланса си недвижими имоти които да тежат, но в България е обратното. Това дава дългосрочна сигурност и предвидимост на разходите.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..