Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийната ефективност на сградите у нас

Снимка: Радио София

Каква е енергийната ефективност на сградния фонд у нас? В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция "Да обновим България" (Renovate Bulgaria) организират конференцията "Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход". Събитието ще се проведе на 30 януари 2024 г. от 9:30 ч., като участие в него ще вземат министрите на енергетиката и околната среда и водите Румен Радев и Юлиан Попов. След приемането на ключови изменения в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници и публикуването на Проект на Стратегия за устойчиво енергийно развитие, в последните месеци в България се активизира дейността по актуализацията на Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата (ИНПЕК), от който се очаква да постави конкретните цели за намаляване на потреблението на енергия и ограничаване на въглеродните емисии. В момента се подготвя и промяна на Закона за енергийната ефективност, с която ще се определи структурата, начина на управление и функциониране на Националния декарбонизационен фонд – основният финансов инструмент в ИНПЕК, от който се очаква да осигури необходимия ресурс за изпълнението на политиките.

 

С оглед ключовата роля на сградното обновяване за постигане на националните цели, предстоящата XII кръгла маса за финансиране на проекти за устойчива енергия ще постави на дневен ред темата за реформите в сектора, които биха направили възможно реализирането на проекти на пазарен принцип при очакваното изчерпване на средствата по наличните инвестиционни програми и намаляване на интензитета на публичната подкрепа. Ще бъдат разгледани и въпросите за създаване на институционален капацитет за интегрирано управление на енергийните политики, което ще позволи ефективното насочване на публичния ресурс в областите с най-големи инвестиционни потребности и избягване на дублиране на функциите между съществуващите и бъдещи финансови инструменти. Подробности разказа Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект.

"Основната тема е създаването на Националния декарбонизационен фонд и това е един въпрос за 7.8 млрд. лв., което действително не е маловажно. Крайният резултат е да направим така, че да има прозрачен процес на управлението на този огромен ресурс. Надяваме се с участието на представители на всички ангажирани ведомства да сме наясно, че имаме цели, имаме инвестиционни приоритети и не можем да си позволим този ресурс да се насочва към областите, където лесно може да бъде усвоен", сподели Цанев.

Той посочи, че жилищният фонд е приоритет и се наблюдава социално напрежение във връзка с програмите за саниране. Националният декарбонизационен фонд по думите на Цанев се е появил в публичното пространство през 2019 година. След разработка на стратегия за устойчиво обновяване на сградния фонд, за жилищния фонд е бил заложен огромен ресурс за финансиране на сградното обновяване.  

"Европейската инвестиционна банка даде четири възможни стратегии за създаването на фонда, а през декември 2022 г. Министерски съвет си избра пета стратегия - а именно да трансформира съществуващия фонд за енергийна ефективност в декарбонизационен фонд", каза Цанев.

Той уточни, че в публичното пространство Министерството на енергетиката работи в промени на Закона за енергийната ефективност, с които ще постанови трансформирането на Фонда за енергийна ехективност в Декарбонизационен фонд.

"Много важно е да се знае, че съществуват пазарни анализи, които установяват, че най-голямата липса на средства за постигане на целите за енергийна ефективност са в жилищния сектор. И ако искаме да сме отговорни към обществото и гражданите, трябва да направим така, че задължително средства от този фонд да бъдат насочени към жилищния сектор.", каза Цанев.

Той посочи, че със сегашните темпове след 30 години ще сме обновили 15% от сградите и призова за постоянна програма за сградно обновяване.

"Тези 80% грант са невероятен подарък независимо, че сме свикнали на 100%, но няма такъв обем държавна помощ за саниране на частни жилища в целия свят", каза Цанев.

По думите му достъпният финансов механизъм е безлихвен, или нисколихвен кредит, със социална помощ на най-уязвимите хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48