Ако се проследят политиките на българските правителства през последните години, не е толкова изненадващо предложението за отпадане на таксите за обучение на студенти и докторанти по държавна поръчка.
Вече отпаднаха таксите за детските градини (преди около 2 години), безплатни станаха учебниците до 12-и клас, повече ученици ще пътуват безплатно в софийския транспорт.
"Всички тези мерки целят да отпаднат бариерите за достъп до образование, включително и по финансови причини, коментира пред БНР-Радио София Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт отворено общество. – За държава като България такива мерки са логични и необходими, защото образователните неравенства са големи. Има големи групи извън висшето образование. Усилията са в правилната посока, но не са достатъчни."
По думите на Стойчев, за желаната промяна във висшето образование е важно това, което се случва в училищното образование, дори в предучилищното.
Добре е, че вузовете с по-добре представящи се студенти получават повече субсидии от държавата. В същото време натиск могат да оказват младите хора с избора си на учебно заведение, в която кандидатстват и учат, къде да инвестират времето и знанията си.
Политиките са като лекарствата – може да се проявят странични ефекти, допълни Стойчев. Правителството например вече няма да може да използва таксите като механизъм за насочване на повече кандидати към по-непривлекателни, но необходими за икономиката специалности (за тази цел вече може да се използват стипендиите). Освен това губи се самоучастието във финансирането като инструмент за контрол на качеството от страна на потребителя на услугата (обучението).
Въпреки повишаване конкурентостта на българските висши училища от - финансова гледна точка, мярката едва ли ще се отрази съществено на потока от млади хора, които искат и се насочват да следват в чуждестранни университети.
Коментирайки актуалната картата на българското висше образование, Георги Стойчев не пропусна да отбележи някои от дисбалансите, които продължават да съществуват, дори се задълбочават.
Чуйте разговора на Невена Николова
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...