"За съжаление нямаме нито едно действие, което да ни извади от тази ситуация, която както показва индексът за възприятие на корупцията от 10 години стои непроменена", сподели той.
По думите му самото позициониране не е достатъчно репрезентативно, тъй като страни с еднакъв индекс заемат едно и също място. Славов отбеляза, че това, което трябва да се гледа е самата стойност на индекса.
Какъв е инструментариумът за изследване на корупцията?
Според думите му става въпрос за изследвания правени от 10 независими източника, които правят различни изследователски разрези по линията на икономически, обществени и политически параметри, както и такива, свързани с правосъдието.
"Продължаваме да имаме дефицити в областта на ефективното правораздаване. Тук искам да обърна внимание, че говорим за правораздаване в сферата на административното право, в сферата на гражданстото право и може би най-малко в областта на наказателното право. За съжаление законодателните реформи в областта на антикорупцията се оказват номинални. По силата на Плана за възстановяване и устойчивост България пое ангажименти за въвеждането на няколко такива закона. Най-популярният от тях е може би т. нар. Антикорупционен закон, по силата на който КПКОНПИ беше разделена на две", каза Славов.
Според думите му, това, което се случва, препятствието по пътя за европейските средства е в неизпълнените ангажименти, върху които стъпва индексът. В челната класация са скандинавските държави, тъй като при тях става дума за добре структурирани обществени системи, за открито и отговорно управление.
"Поредицата от глобални кризи, отстъплението на демокрацията в много страни, също така като следствие и намаленият капацитет на правосъдната система в глобален план довеждат до увеличаването на нивата на корупция в световен мащаб. 38 страни са намалили качеството на своето представяне", сподели Славов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...