Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е предизвикателството на свободното време?

Снимка: Радио София

Какво е отговорното отношение към свободното време? Подробности разказа Стефан Прохоров, мениджър в областта на сценичните изкуства.

"Първото голямо предизвикателство на свободното време е, че то е малко. То не достига, също като живота и в този ред на мисли е много важно да си отговаряме на въпроса за какво ще го похарчим. И дали искаме да го харчим за нещата, за които сме го харчили до момента", каза той.

Относно заливането на Мона Лиза с доматена супа в знак на еко протест Прохоров отбеляза:

"Аз напълно разбирам гнева, който човек може да изпита към подобен тип активизъм, особено когато ти си казваш какви са тези младежи, зли вегани, замерят със супа големите произведения на изкуството с презумпцията, че младите, които още не са постигнали нищо на гърба на класиката и онова, което е устояло на теста на времето е по-ценно от всички нас, които сме още живи прокарват своите идеи, които остават неясни. Което е едно валидно възмущение, но също така възрастните хора обикновено си тръгват от този свят преди младите и наследството, което оставят в екологичен план е все по-тежко. То дори вече се вижда в определени части на света. Ние имаме много привилегии за да го забележим и фактът, че са необходими подобен тип акции показва по-скоро, че сме много далече от обществения консенсус, че целият свят може да се промени до степен, в която да бъде необитаем за нас самите и то в рамките на нашия живот. Проблемът е, че тези акции повдигат една вълна от обществено възмущение, която по никакъв начин не се свързва с темата на тези акции. Това е техният голям недостатък."


Как се създава стойност в стрийминг платформите?

"Хората са стойността. Старото клише, че ти си продуктът е безкрайно вярно и интересното е, че продуктът самосъздава тази стойност. Ти като потребител със своите интереси ще придадеш стойността на съдържанието, а не обратното", сподели Прохоров. Той посочи, че традиционните медии са в упадък, но въпросът е по какъв начин този статут бива осигуряван като стойност за хората, които произвеждат в него.

"Когато говорим за традиционни ценности като образование, достъп до култура, културата като средство за самоусъвършенстване, които са предположени във въпросните статути, които споменаваме, тогава те трябва да бъдат подсигурени като адекватно качество чрез подсигуряването на адекватни създатели и условия на труд на тези създатели. Когато условията на труд на тези създатели не са адекватни, те неминуемо ще приоритизират своя собствен живот. Защото той ще свърши преди живота на радиото. Радиото е надживяло не само своите създатели, но и много други хора", каза Прохоров.  

По думите му културата и образованието са феномен на свободното време, а не са необходими за нашето физическо оцеляване. Турист и пътешественик, Прохоров обясни, че разликата между двете е, че туристът знае откъде ще мине и откъде ще се върне, докато пътешественикът си позволява повече неизвестности. Той отбеляза, че свободното време има една ключова функция и тя е възстановяването на трудовия капацитет и е важно то да ни зарежда с живот.

Той препоръча когато човек тръгне да си избира филм или книга, да не прекарва много време в това, да гледа какви филми и книги има, ами просто да избере нещо.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03