Според официални лица, цитирани от Си Би Ес, вече има одобрен план за серия от нападения в продължение на няколко дни срещу цели, които включват ирански, в Ирак и Сирия. Тази серия ще е в отговор на дронови и ракетни нападения срещу американски сили в регион, в това число атаката с дрон в неделя, при която бяха убити трима американски военнослужещи в Йордания, в близост до границата със Сирия. За тази атака САЩ обвинява групировката Ислямска съпротива.
Америка иска да покаже, че няма да толерира атаки срещу американски военнослужещи, но в същото време има желание да не се ескалира ситуацията в региона и това ще е трудна задача.
Одобрената серия от атаки може да започне всеки момент. Говорителят на Съвета по вътрешна сигурност Джон Кърби каза, че на нападението Йордания има повече от една ответна реакция. Байдън от своя страна посочи, че Иран е отговорен за снабдяването на оръжия за нападението в Йордания - нещо което Иран отрича.
Америка също извършва удари срещу хутите, но тези удари до момента, както се вижда, не действат възпиращо на групировката. Хутитите до момента са нанесли над 166 пъти удари по американски бази в Ирак и Сирия. В отговор на това Щатите реагираха с контраофанзива по обекти на групировката и в двете страни. Имаше американски удари по хутите в Йемен. Хутите също нападат и търговски и военни кораби в Червено море (по-малко, но продължава).
Има натиск от някои конгресмени за по-твърд отговор на нападенията на хутите и срещу Иран, за да може да има някакъв ефект. Предстои да видим дали Щатите ще се придържат към политиката си спрямо Иран за санкции или ще се стигне до нещо повече този път спрямо Техеран.
Сбъдват ли се опасенията за по-голяма война в Близкия изток?
При началото на войната на Израел с "Хамас", Щатите ясно заявиха, че не искат да се стига до конфликт от по-голям мащаб. Но какво имаме в момента? Израел се бори с "Хамас" и с "Хизбула" в Ливан. Имаме и хутитие в Червено море. Сега Иран казва, че не иска война, но че е готов да се включи в такава ако се наложи. Така че конфликтът се разраства.
Всичко това тръгна от нападението на "Хамас" от 7 октомври, което доведе до война между Израел и "Хамас", продължаваща и до този момент.
Войната доведе до безпрецедентен скок в примерите както на антисемитско, така и на ислямофобско поведение тук в Америка. Чуват се и по-силни призиви за перманентно прекратяване на огъня в Газа. Даже някои градове приемат резолюция с подобен апел – Чикаго, Детройт, Атланта и Сан Франциско. Официално позицията на Щатите не е такава. Вчера обаче станахме свидетели на първата значителна стъпка на администрацията на Байдън срещу Израел след като президентът с указ наложи санкции на четирима израелци в Западния бряг, обвинени в насилие спрямо палестинци.
Байдън остава непреклонен поддръжник на Израел от началото на войната, въпреки че администрацията му иска Израел да прави повече за защита на цивилните и това е ясно послание от Вашингтон за Бенямин Нетаняху, че не се прави достатъчно за защита на цивилните.
Израел отказва да се вслуша в призивите за спиране на огъня с един от мотивите - че военната операция е необходима за освобождаване на заложниците.
От началото на офанзивата в Газа срещу "Хамас", според местни източници, са загинали над 26 хиляди, предимно жени и деца.
Тази седмица също в американския конгрес бяха изслушани ръководители на технологични гиганти като Мета, ТикТок и Екс (Туитър), изслушване, по време на което имаше доста емоции.
На изслушването законодатели нападаха с въпроси и предположения лидерите на едни от най-големите социални медии. Отправиха се обвинения в това, че не се прави достатъчно за спиране на вълната от насилие спрямо децата.Представени бяха много силни истории за жертви на насилие спрямо деца, някои от които стояха в залата. Стигна се дори и до момент, в който Марк Зукърбърг (директорът на Мета) стана от стола си и се обърна към публиката, за да отправи извинение. Много емоционално изслушване, с което законодателите се надяват да съберат обществена подкрепа за приемане на закъсали законови протекции за децата.
Има няколко законопроекта, които са в застой и това изслушване може да посъбуди интереса към тях. Едно от предложенията включва възможност социалните медии да се съдят за съдържанието което качват.
Към момента законово социалните медии не носят отговорност за съдържанието, което се появява от страниците им, защото те се приемат просто като платформи, които дават място без да ги касае съдържанието. Премахването на определено съдържание като реч на омразата, насилие и детска порнография става по усмотрение на самите компании като невинаги работещите в социалните мрежи могат да реагират бързо за отстраняване на подобно съдържание.
В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..
Коментатори във "Форум" тази седмица са основателят на първата в България специализирана кантора по медицинско право адвокат Мария Петрова и икономистът и политически анализатор Стоян Панчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в четвъртък бяха: - Разделението в ДПС - Васил Терзиев направи..
На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..
Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..
Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..
Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..
Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..