Според официални лица, цитирани от Си Би Ес, вече има одобрен план за серия от нападения в продължение на няколко дни срещу цели, които включват ирански, в Ирак и Сирия. Тази серия ще е в отговор на дронови и ракетни нападения срещу американски сили в регион, в това число атаката с дрон в неделя, при която бяха убити трима американски военнослужещи в Йордания, в близост до границата със Сирия. За тази атака САЩ обвинява групировката Ислямска съпротива.
Америка иска да покаже, че няма да толерира атаки срещу американски военнослужещи, но в същото време има желание да не се ескалира ситуацията в региона и това ще е трудна задача.
Одобрената серия от атаки може да започне всеки момент. Говорителят на Съвета по вътрешна сигурност Джон Кърби каза, че на нападението Йордания има повече от една ответна реакция. Байдън от своя страна посочи, че Иран е отговорен за снабдяването на оръжия за нападението в Йордания - нещо което Иран отрича.
Америка също извършва удари срещу хутите, но тези удари до момента, както се вижда, не действат възпиращо на групировката. Хутитите до момента са нанесли над 166 пъти удари по американски бази в Ирак и Сирия. В отговор на това Щатите реагираха с контраофанзива по обекти на групировката и в двете страни. Имаше американски удари по хутите в Йемен. Хутите също нападат и търговски и военни кораби в Червено море (по-малко, но продължава).
Има натиск от някои конгресмени за по-твърд отговор на нападенията на хутите и срещу Иран, за да може да има някакъв ефект. Предстои да видим дали Щатите ще се придържат към политиката си спрямо Иран за санкции или ще се стигне до нещо повече този път спрямо Техеран.
Сбъдват ли се опасенията за по-голяма война в Близкия изток?
При началото на войната на Израел с "Хамас", Щатите ясно заявиха, че не искат да се стига до конфликт от по-голям мащаб. Но какво имаме в момента? Израел се бори с "Хамас" и с "Хизбула" в Ливан. Имаме и хутитие в Червено море. Сега Иран казва, че не иска война, но че е готов да се включи в такава ако се наложи. Така че конфликтът се разраства.
Всичко това тръгна от нападението на "Хамас" от 7 октомври, което доведе до война между Израел и "Хамас", продължаваща и до този момент.
Войната доведе до безпрецедентен скок в примерите както на антисемитско, така и на ислямофобско поведение тук в Америка. Чуват се и по-силни призиви за перманентно прекратяване на огъня в Газа. Даже някои градове приемат резолюция с подобен апел – Чикаго, Детройт, Атланта и Сан Франциско. Официално позицията на Щатите не е такава. Вчера обаче станахме свидетели на първата значителна стъпка на администрацията на Байдън срещу Израел след като президентът с указ наложи санкции на четирима израелци в Западния бряг, обвинени в насилие спрямо палестинци.
Байдън остава непреклонен поддръжник на Израел от началото на войната, въпреки че администрацията му иска Израел да прави повече за защита на цивилните и това е ясно послание от Вашингтон за Бенямин Нетаняху, че не се прави достатъчно за защита на цивилните.
Израел отказва да се вслуша в призивите за спиране на огъня с един от мотивите - че военната операция е необходима за освобождаване на заложниците.
От началото на офанзивата в Газа срещу "Хамас", според местни източници, са загинали над 26 хиляди, предимно жени и деца.
Тази седмица също в американския конгрес бяха изслушани ръководители на технологични гиганти като Мета, ТикТок и Екс (Туитър), изслушване, по време на което имаше доста емоции.
На изслушването законодатели нападаха с въпроси и предположения лидерите на едни от най-големите социални медии. Отправиха се обвинения в това, че не се прави достатъчно за спиране на вълната от насилие спрямо децата.Представени бяха много силни истории за жертви на насилие спрямо деца, някои от които стояха в залата. Стигна се дори и до момент, в който Марк Зукърбърг (директорът на Мета) стана от стола си и се обърна към публиката, за да отправи извинение. Много емоционално изслушване, с което законодателите се надяват да съберат обществена подкрепа за приемане на закъсали законови протекции за децата.
Има няколко законопроекта, които са в застой и това изслушване може да посъбуди интереса към тях. Едно от предложенията включва възможност социалните медии да се съдят за съдържанието което качват.
Към момента законово социалните медии не носят отговорност за съдържанието, което се появява от страниците им, защото те се приемат просто като платформи, които дават място без да ги касае съдържанието. Премахването на определено съдържание като реч на омразата, насилие и детска порнография става по усмотрение на самите компании като невинаги работещите в социалните мрежи могат да реагират бързо за отстраняване на подобно съдържание.
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..