Светлозар Димитров е 11 клас в Американския колеж е председател на ученически клуб, част от Зонта, представя ни благотворителния концерт на 17 февруари и за начало - каузата, на която е посветен:
"Членуваме 12 момчета и момичета от различни училища в София. От малък съм търсил доброто у хората. Всеки трябва да прави бъдещето, то е в наши ръце. Идеята на събитието е оползотворяване на косата от фризьорските салони за наторяване на градинки и селскостопански площи. Тя съдържа азот, фосфор и калий, задържа влагата в почвата и рециклираме отпадък, който никой не използва. Вече работим с 10 салона.
Още подробности за програмата от Кристиана Алипиева, виолончелистка от Софийската филхармония:
"Въвлечена и вдъхновена съм не само аз. Светлозар Димитров ми сподели идеята и решихме, че чрез силата на музиката можем да направим нещо заедно. Не ни обръщат много внимание, но продължаваме да творим. Приготвили сме класическа, романтична и музика на български автори. Ще има и поп и джаз пеене. Стремим се да бъдем разпознаваеми чрез български класически и съвременни автори."
И отново със Светлозар:
"Всеки от нас се съгласи да организираме концерт, за да реализираме идеята си. Мотото го избрахме във връзка с проекта. Благодарим на Класик Арт и на Софийска филхармония, както и на всички млади таланти. Средствата са на втори план, идеята е популяризация на идеята. Косата се оставя в градинки, покрита е с камъчета. Тя спестява изкуствени торове. Организацията е международна, работи в САЩ, Чили, Гърция. Всички проучвания показват реален ефект, предоставени са ни ноу-хау. Няма какво да победи волята."Но най-трудното е да следваш мечтите си."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..