Юлиан Вергов влиза в главната роля в "Уроци по немски". Той играе Никола, който работи и живее в България, но решава да замине за Германия, където да започне на чисто и да се отърве от неприятното минало. Преди пътуването той преосмисля живота си, в опит да обърне тази страница и да започне всичко отначало. Филмът ни запознава с един антигерой – характерът на Никола е изтъкан от противоречия: любов и насилие, желание да остане с любимите си хора и нужда да замине. Освен Вергов, зрителите ще видят и други любими актьори като Васил Банов, Елена Телбис, Стефка Янорова, Герасим Георгев - Геро, Станка Калчева и Меглена Караламбова.
"Причините да се забави толкова много неговата реализация и излизането по кината са чисто административни и са сложни за обяснение на хората, които искат да се насладят на една кино история", каза Веснаков.
Вдъхновен от социалното кино той споделя, че е добре да бъде спестена назидателността от всякаква форма на изкуство, с която се занимава човек. Но киното отразява по силен и краен начин представите на режисьора за света и обществото и живота като цяло, което е различно от сериалите. Те са по-комерсиално насочени, посочи Веснаков.
"Авторските филми са един нишов културен продукт, който според мен би трябвало да има за цел да даде възможност на хората да погледнат нещо от по-различен ъгъл", добави авторът.
Вдъхновен е от Тарковски, както и от българските автори Илиян Метев, Кристина Грозева и Петър Вълчанов, Ралица Петрова, Милко Лазаров, Камен Калев и др.
"Уроци по немски" е завършекът на късометражните филми като стил, естетика, начин на снимане, начин на разказване на историята. Ако някой е запознат с късометражните ми филми "Уроци по немски" е просто краят на този стил. Всеки път стига до някъде и човек трябва да поеме по нов път. Това е еманацията на това, което съм търсил като изразни средства в късометражните филми", отбеляза Веснаков.
По думите му една от големите теми във филма е как тече времето и усещаме ли изобщо, че то тече. Използваме ли го с близките си, как го използваме и защо винаги се сещаме за важните неща, когато то е отминало. Лентата тръгва по кината от 23.02.24 година.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..