Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев

21 000 деца от 7 до 14 г. вече са получили безплатни карти за столичния градски транспорт

Снимка: БГНЕС

Тролейбусният състав на столичния градски транспорт изцяло е подменен през последните години. Много голям процент от автобусите – също, каза пред Радио София изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев.

„Над 50 нови трамвая се движат в столицата последните години, към това добавям и малките електробуси, които обслужват от средата на миналата година довеждащите линии…Подновяването на подвижния състав в столицата е видно и е факт. Червените „Икаруси“ можете да ги видите само на изложби, които ЦГМ и Столичната община организират“, обясни Дилчев.

Димитър Дилчев

Той добави, че новата билетна система дава възможност за много по-лесни и по-достъпни начини за закупуване на превозни документи. Изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност обясни, че през последните две години, пътниците отново са се завърнали в градския транспорт, след отдръпването им по време на Covid пандемията.

„Броят на пътниците почти достигна този, който беше преди пандемията и се надяваме този устойчив ръст да продължи“, уточни Димитър Дилчев.

Той добави, че с въвеждането на цивилни облекла за контрольорите, самите те се чувстват по-спокойни. По-спокойни са и пътниците.

„По определени маршрути ефективността на контрольорите в градския транспорт, без присъствието на екипи на полицията, е незадоволителна“, каза Дилчев.

По думите му, данните от последното преброяване на гратисчиите за месец януари сочат, че без превозни документи пътуват около половин процент от пътниците. Димитър Дилчев признава, че има линии, в които хората, които са гратис са 3%-3,5%.

Той припомни, че на територията на София има над 120 пункта за продажба на превозни документи, които се намират на 62 локации и добави, че до момента за деца от 7 до 14 г. са издадени над 17000 годишни безплатни карти за столичния градски транспорт.

„Като допълним и месечните карти, които са издадени – 21 000 деца, в този възрастов диапазон, вече се возят безплатно с издадени документи от ЦГМ“, каза Димитър Дилчев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Заркин

Европа и гласът на младите се срещат в София

Цветелина Заркин, общински съветник в София и част от българската делегация в Европейския комитет на регионите ни представя  два ключови европейски форума, които ще обединят представители на институции и местни власти от цяла Европа: " Комитетът на регионите представя позициите на местните власти, които сме най-близко до гражданите. Трябва да имаме..

публикувано на 02.11.25 в 11:45
Lampa Inc

"Алтернативен алтернатив" в Lampa стайл

Lampa Inc е група от Шумен, която вече е в студиото и се представят един по един с инструментите си. В края на 90-те се запознават в едно заведение, което се казва "Лампа": "В Шумен всичко сами си правим - студио, албуми. Имаме много активни групи за такъв град. За нас бе ясно какво искаме - да правим авторска музика в България. Има разлика в..

публикувано на 02.11.25 в 10:55

Български фолклор в симфонична версия в проект на банатски българи

Идеята за проекта „Глас: Симфонична интерпретация на българска музика“ е на Джеордже Денис Арделян, потомък на банатски българи. Неговите оркестрови обработки и авторски композиции са вдъхновени от известни любими български народни песни като „Ах, къде е мойто либе“, „Лудо младо“, „Македонско девойче“, „Лиляно моме“, „Море сокол пие“, „Брала..

публикувано на 02.11.25 в 10:29
Пейо Яворов и Тодор Александров.

Софийски разкази - Последната година на Яворов

Радиоразходката днес е посветена на последните месеци на Яворов - малко след смъртта на Лора Каравелова и вторият успешен опит за самоубийство. Началото на края е в дома на сем.Тихови в края на 1913 г. Сградата сега не съществува.  Освен спомените на Яворов, цитираме в-к "Утро" и в-к "Мир". Убийство или самоубийство? Всеки вестник споделя история -..

публикувано на 01.11.25 в 16:00
Константин Фотинов

Историята оживява - Константин Фотинов, първият български журналист

В Деня на будителите, но и на журналистиката, обръщаме внимание на списание "Любословие" и неговия издател - Константин Фотинов. Славейко Докузов от Историческия музей в Самоков е наш събеседник и един от съставителите на изложбата, посветена на 240-та годишнина от рождението на Константин Фотинов: На откриването, директорът на музея казва, че "не е..

публикувано на 01.11.25 в 15:00
д-р Тота Венкова

Адресите на любовта – първата българска дипломирана лекарка д-р Тота Венкова

Името на първата българска дипломирана лекарка и една от най-големите дарителки от началото на ХХ век тъне в незаслужено забвение. Освен в родното ѝ Габрово, където окръжната болница носи нейното име. А д-р Тота Венкова Чехларова се посвещава на бедните и на страдащите, за да потисне травмата от трагично завършила любов. За споделените ѝ..

публикувано на 01.11.25 в 14:00
Марта Москова (вляво) и Бояна Гяурова

Всички пътища водят до чушкопека

Бояна Гяурова и Марта Москова в аванс ни представят Международният форум за графичен дизайн "Мелба дизайн" - очаквайте ни на 8 на живо от там: "Всяка година фестивалът расте. Основният фокус е лекционният симпозиум със 7 дизайнера от Европа. Винаги да има от всичко за всеки. Куратори, организатори на подобни събития. На 6 откриваме изложбата..

публикувано на 01.11.25 в 11:48