Голяма живописна изложба "Неспокойни повърхности“ на изтъкнатия художник и преподавател по живопис Красимир Карабаджаков бе открита преди дни в Националната галерия „Двореца“.
Включените в изложбата картини очертават територията на образните натрапчивости, които преследват Красимир Карабаджаков през годините. Владение, в което възгледът за живописта се издига над баналността – иконографски, тематично и творчески.
Повече за събитието разказва кураторът Яна Братанова, която отдавна познава и изследва творчеството на художника.
"Неподражаем стил, който пречи за направата на паралел с друг автор, дори работещ в сходна посока. Автор, който има много и групови, и самостоятелни изяви, но изложба с такъв мащаб в Националната галерия не е имал", посочва Братанова.
Той е сред петимата основатели на групата „Диско‘95“, заедно с художниците Румен Жеков, Красимир Добрев, Димитър Митовски и Кольо Карамфилов, с които участва в проекта “Диско Лувър“ през 1998 година.
Красимир Карабаджаков е оригинален автор, който често бяга от диалога, за творбите си избира нетрадиционни повърхности като алуминия и винила. Фината като лист алуминиева или друга повърхност не резонира, докато Красимир Карабаджаков не създаде втора повърхност, върху която разгръща своите неочаквани сцени, изградени от детайли и персонажи, които никога не са буквални, посочва кураторът.
"Всъщност целият му изказ е много характерен. Той вижда в привидно незначителния детайл нещо много интересно и го извежда в основен персонаж, динамиката и експресията са характерни за него като артист", подчерта Яна Братанова.
Картините в експозицията "Неспокойни повърхности" са разпределени в 7 от залите на Национална галерия „Двореца“, като включените произведения са от средата на 90-те години на ХХ век до последните му произведения, създадени през 2023 година.
Най-ранна е знаковата серия от балкански пейзажи, които отново не са типични. Същата нетипичност можем да видим и при портретите – не на любими хора от семейството, а отново нетрадиционния оригинален поглед, там е неговият дългогодишен партньор в риболова, можем да видим много смесени персонажи от литературни и музикални произведения. "Къщата на изгряващото слънце“ е серия, която е вдъхновена от легендарната песен „House of The Rising Sun“, но отново не буквално, защото нищо в творчеството му не е такова, поясни кураторът.
Желаещите да посетят изложбата ще могат да се насладят на най-знаковите серии, които Красимир Карабаджаков създава през годините, посочи още Яна Братанова.
Разговора с нея чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...