Филмът "Кавал парк" на режисьора Богдан Дарев е документален разказ, за преклонението на един чужденец пред българската култура.
Героят Александър Еплер, с руско потекло, живял в САЩ пристига в България през 70-те години. Приемат го в музикалната консерватория в град Пловдив, където става първият ученик, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент кавал.
В трогателната си история, Еплер споделя любовта си към България, към нашия фолклор, природа, бит и култура, а неговата несбъдната мечта е един ден да се върне в България.
"Кавал парк“ е българо-американска продукция, чиито снимки започват още през 2016 година в Сиатъл.
Следват снимачни дни в Пловдив, Камено, Лос Анджелис, Сан Диего,Сан Франциско и Чикаго.
Едва през 2022 г. приключва монтажа по филма, чиято реализация е дело отново на Богдан Дарев.
Филмът „Кавал парк", определян от филмовите критици като един от най-затрогващите уроци по българолюбие, тръгва по кината от 23 февруари 2024 година. Кинопремиерата ще бъде показана в 16 български града.
Той е осъществен изцяло с дарения и подкрепата на българи, живеещи в Америка, както и на американски граждани, любители на българския фолклор и култура.
Режисьорът Богдан Дарев живее и твори в Сиатъл, САЩ. Едва след 23 години в чужбина поема по дългия път към България за първи път. Така осъществява документалния филм „Там“. До момента в професионалната му биография са включени филмите: „Тази баба“, „Хармония“, най-новия му филм „Спица“, и др.
"Пътувам много между България и Америка в последната година и половина, за да промотирам "Кавал парк" и да стигнем до тук, че той да бъде пуснат по кината в България", споделя режисьорът, при гостуването си в предаването „Радиокафе“ заедно с музиканта Васил Денев, който на свой ред разказа за запознанството си с главния герой Александър Еплер, наричайки го невероятен майстор на кавала. Запознават се зад кулисите на един концерт на Теодоси Спасов в Сиатъл.
"Той е американец от руски произход и е българофил. Обясни ми, че обича страната ни, защото всичко хубаво в Русия е дошло от България."
С българския фолклор Еплер се запознава чрез български емигранти, възрастни градинари от щата Вашингтон.
Историята на главния герой във филма може да проследите в разговора.
По думите на режисьора Богдан Дарев, той е замислен като писмо до бъдещите поколения.
"Писмо, което ще се пише до края на моя живот", категоричен е той.
Чуйте разказа на двамата артисти в разговора на Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..