Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Косвени щети" - истории за войната разказани от жени

Снимка: Радио София

На сцената на НАТФИЗ ще се състои спектакълът "Косвени щети". Постановката е по книгата "Войната не е с лице на жена" на нобеловата лауреатка за литература, беларуската писателка и журналистка Светлана Алексиевич. Младите актриси Никол Султанова и Анелия Мънгърова разказаха подробности по темата. Те споделиха, че текстът е адаптиран за театър и както самата авторка пише, нейната идея не е да изследва войната, а да изследва чувствата и как се чувства човек поставен в такава ситуация. Премиерата на спектакъла се е състояла на 23 април 2019 година.

"Изключително тъжно е, че сме в навечерието на такава ужасна годишнина. Две години война, която се води недалеч от нашите граници. Нашият спектакъл, въпреки заглавието на книгата, по която сме го правили "Войната не е с лице на жена" е за това как се чувства човекът вътре, а не за темата война", каза Мънгърова.

"Книги и филми за Втората световна война има много и тази книга на Светлана Алексиевич не е просто поредната книга с детайли от войната, с превзети крепости, с имена на генерали... Това е книга за малкия човек и какво му се случва в душата, особено в женската душа. Светлана Алексиевич казва, че когато е била малка за войната са разказвали жените. Просто мъже не е имало, те не са останали. И историите, които е чувала за ВСВ са женски истории, бабите й са ги разказвали", отбеляза Султанова.


По думите на Мънгърова тя никога не си е представяла, че ще изследва това в реалния живот, а за нея е било интересно да го изследва като лаборатория на сцената. Тогава в представите й войната е била нещо романтично, сподели тя, докато сега, когато е реалност не е. Султанова посочи, че историите за войните винаги са били геороични, а "всъщност нищо героично няма в това, да умреш в калта", допълни тя.

Режисьор на спектакъла е Максима Боева. Сценографията е на Киряна Аврониева, музика Михаил Шишков – баща, плакат Омана Кацарска. Актьорският състав са: Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова, Никол Султанова и Елена Иванова. Представлението ще се състои на 24.02.2024 - 19:00,  Театър НАТФИЗ, Голяма сцена.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31