На тазгодишните избори, които ще се проведат между 6 и 9 юни, над 400 милиона европейски граждани ще имат възможността да гласуват за своите представители в Европейския парламент.
Неговата дейност е ключова от гледна точка на това, че решенията, които взима, и законодателните актове, които приема, определят политиката в ЕС.
Европейският зелен пакт, подкрепата за Украйна, енергийната независимост и сигурност са само част от въпросите, които доминираха публичния дискурс през последните години на мандата на Европейския парламент от 2019 г. насам, припомнят от РЕСЕКО България в свое изследване.
Дали тези въпроси ще останат приоритетни за гражданите и политиците?
Кои са темите и проблемите, които ще ги накарат да отидат до урните?
Проследявайки регистрираните поименни гласувания в Европейския парламент в сегашната му конфигурация, прави впечатление, че различни коалиции са склонни да доминират в различни области на европейската политика. В същото време все по-често наблюдаваме несъгласия и дори протести срещу политиките на ЕС. Тези процеси ще отворят пътя на популизма и популистките формации, които вероятно ще спечелят сериозна подкрепа от европейските избиратели.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Най-добрият пример за това, че младите хора се интересуват от Европейските избори е от 2019 година, когато за последно се проведоха. Тогава освен ръст в избирателната активност сред младите хора из цяла Европа видяхме и най-високата активност на изборите за ЕП от 1994 г. насам.
До голяма степен младите хора бяха заинтригувани от възможността Европа да стане лидер на световната сцена по отношение на зелените политики, на климатичните промени. Те не бива да се обезкуражават от това, че в момента има различни процеси, които може би изместват фокуса от тези политики. Да не забравяме, че демокрацията и сигурността са неща, за които всеки ден трябва да се борим."
Това заяви БНР-Радио София Мартин Стоянов (▼), изпълнителен директор на РЕСЕКО България.
Формулираните от екипа приоритети на ЕП са 5:
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..