"Конкурсът се движи много добре, имаме прекрасни кандидатури, повечето от които са извън София, което много ни радва, имаме кандидатури и в столицата. Но, поради големия интерес и въпросите, които възникнаха по повод как да кандидатстват, за какво да кандидатстват, съответно училища, граждани и организации, решихме да удължим срока на конкурса до 10 март. Вярваме, че това ще даде възможност на повече хора и организации да се включат и ние да бъдем полезни за това градската ни среда да бъде по-добра и повече да се ползва за събития на открито, за учене на открито", каза тя.
Конкурсът е в сътрудничество с инициативата "Градолюбители" и локациите ще бъдат поставени на картата на сайта "Уча на открито". Това са открити сцени, детски площадки, паркова среда, междублокови градинки, беседки и др.
"Ако тези граждани и организации имат нужда, ще ги подкрепим за комуникация с общината, за намиране на съмишленици. Ще организираме събития, на които ще поканим местни организации, било то арт клубове, читалища, спортни организации... Има много хора, които търсят подходящи локации за провеждане на събития", заяви Цанева.
По думите й конкурсът е повод всеки да се огледа около себе си и да намери такива места, които харесва и иска да бъдат облагородени. Част от инициативата е на децата да бъде обяснено какви са техните права и да знаят кога и как да подават сигнали за нередности, както и как самите те да се чувстват защитени в обществото ни. Цанева призова в предстоящите почивни дни хората да излязат навън и да почистят.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..