Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Предизвикателството" - развива идеите на правещите кино в България

“500miles“
Снимка: Радио София

Гости в предаването „Радиокафе“ бяха лъчезарната актриса Кристина Верославова - мотиватор и вдъхновител на млади хора, учещи се в Художествената гимназия, но и  занимаващи се с кино още от деца – Лиана Желева от Бургас, която се занимава с актьорско майсторство и Алина Антонова, която разкри:  
"Не се занимавам нито с актьорско майсторство, нито с режисура, но се наложи да бъда режисьор и оператор на нашия общ проект“.
Иван Стойчев пък има петгодишен опит в заниманията си с актьорско майсторство, след това се впуска в различни посоки в дебрите на изкуството, но днес е на кръстопът между театъра и киното.

Всички те обединени в един отбор “500 miles“, който спечели Кино предизвикателството за 2024 в София, инициатива, която ще се случва в още 14 града на страната с подкрепата на НФ „Култура“ на Столична общината, Община Бургас и още няколко общини, съобщи Кристина Верославова.

По думите й, събитието в София е протекло в духа на много позитивна енергия и вдъхновение от работата с младите хора.

Предизвикателството към участниците се състои в това, по зададена тема да направят късометражен филм за 24 часа. За отбора “500 Miles“ ключовата дума е „Сол“.

„Събрахме се да помислим какво ще правим и решихме да тръгнем от солта като подправка или музикален тон, но се отдалечават от многото интерпретации".

„Решихме да разкажем една история, която поне за мен е много лична, момиче и момче на къстопът, търсещи се един-друг“, споделя режисьорката на проекта Алина Антонова.

„Изкарахме солта като наличие на две крайности – когато посолиш ястието, то става по-добро, но когато прекалиш със солта, няма никакво решение на проблема“, споделят останалите от отбора.

Филмът за пресечните точки между любовта и солта, създаден от младите участници в "Предизвикателството", може да бъде видян в Youtube под името “Сол минор“ –“500 Miles“.

„Предизвикателството беше филмът да е до 5 минути, нашият беше 4`50, точно на границата, решихме да премахнем последните две сцени, тъй като менторите ни казаха, че са ненужни“, разказват от отбора.

Наученото:

"Усвояваш умението да работиш с хора, култивирайки търпение към тях, като режисьор и оператор можеш да реализираш собствената си визия за филма, работата с другите е интересна, защото са много интуитивни, сетивни и непрофесионални", сподели режисьорът на лентата Алина Антонова.

Трудно е да се работи с приятели, които се познават толкова добре, казва Лиана Желева.

И някъде там в спора се ражда истинското изкуство.

 Още за Предизвикателството и това, което предстои, чуйте разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани се включиха в обновяването на осветлението в район "Студентски"

Ново светодиодно соларно парково осветление реализира екипът на столичния район "Студентски" в 4 междублокови пространства. "Ограничените бюджетни възможности на районната администрация води до търсене на нестандартни решения, някои от които са доста приемливи – коментира пред БНР- Радио София районният кмет Петко Горанов . – Със собствени..

публикувано на 13.08.25 в 17:42

Данните в "MedicinePrice" се актуализират в реално време, мобилното приложение ще остане безплатно

Новото мобилно приложение MedicinePrice , което показва цените на лекарствата в левове и евро, е част от електронното здравеопазване в България и то ще остане безплатно, защото е разработено от държавен орган. "Приложението е създадено от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП) с основната цел да..

публикувано на 13.08.25 в 16:50

Дебютният албум на Невена Пейкова е с 13 песни, включително и дует с Нели Рангелова

Певицата Невена Пейкова бе гост в предаването "Добър вечер, София", за да разкаже за своя дебютен албум, озаглавен "Само ти". “Имам много песни, но за пръв път реших да направя албум, вече като само продуциращ се изпълнител“, съобщи тя пред Радио София. Защо след години кариера, едва сега идва дебютен албум? “Всъщност, той се..

публикувано на 13.08.25 в 16:09

Петър Дишков: Стопанисваните гори са по-устойчиви на вредители и на пожари. У нас липсва политика за сектора

Дървопреработвателният бранш в България е в колапс, алармират от бранша. Производството през 2024 г. е достигнало рекорден минимум, а през 2025 г. ситуацията ще се влоши допълнително, заради множеството пожари в страната. Според експертите бушуващите огнени стихии се дължат на трайното застаряване на голяма част от българските гори, натрупването..

публикувано на 13.08.25 в 15:26

Музика, спорт, наука и каузи в четвърти софийски младежки фестивал

Sofia Summer Fest кани жители и гости на София този уикенд (16 и 17 август) да посетят Младежки фестивал с "музика, движение, каузи и вдъхновение". Готов ли си за лятното събитие, което ще събере в сърцето на София? Това е четвъртото издание на фестивала My Sofia. Youth with causes / "Моята София. Младите с каузи" и е..

публикувано на 13.08.25 в 14:50

Копривщица ще отбележи традиционните Дебелянови поетични дни

Традиционните  Димчови дни   се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. Тази година те ще бъдат отбелязани на 16 и 17-и август (събота и неделя).  Повече разказа пред Радио София Делка Гугова - уредник на къща-музей “Димчо Дебелянов”.   “На Дебеляновите поетични празници, традиционно се събират много хора в бащиния дом..

публикувано на 13.08.25 в 13:55

Археологическият музей показва "Блясъкът на елинистичното злато"

Изложбата „Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ беше отрита в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) . Посетителите ще могат да видят уникални находки от тракийско погребение, разкрито в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Експозицията ще остане в София от 13 до 17 август. Сред..

публикувано на 13.08.25 в 13:26