Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължават програмата "Топъл обяд" в София

Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: БГНЕС

Ще бъде разгледана възможността да бъде увеличена стойността за услугата „Топъл обяд“ на следващо заседание на Столичния общински съвет. Това стана ясно по време на днешната сесия на общинските съветници, на която те гласуваха програмата да бъде удължена през 2024 г. и 2025 г. в 14 столични района. Дофинансирането на дейността ще бъде от столичния бюджет, а за година това са 800 000 лв.

В момента от услугата „Топъл обяд“ се възползват 1089 души в 14 столични района, като се прие район „Надежда“ да се обслужва от общинското дружество „Социален патронаж“, тъй като към момента той остава непокрит. От топла храна се възползват най-уязвимите групи от обществото, предимно възрастни хора, уточни зам.-кметът по направление „Социална дейност и интеграция на хора с увреждания“ Надежда Бачева.

В момента един "храноден" е на стойност 3.20 лв., но се предлага неговата стойност да бъде увеличена на 6 лв., а разликата от 2,80 лв. да бъде за сметка на общинския бюджет.

На днешното заседание стана ясно още, че ще бъдат обследвани всички обществени сгради от образователната инфраструктура на територията на Столичната община, след новината, че в новия корпус на Френската гимназия не е предвидено осигуряването на достъпна среда.

Липсата на достъпна среда е една от 41 нередности, които бяха открити по отношение на новия корпус на Френската гимназия, като 39 вече са отстранени, каза Борис Бонев. Остава да бъде отстранена и кривата настилка във физкултурния салон, като ще бъдат проверени и останалите сгради, които са част от проекта за финансиране на Френската гимназия.

Подробности можете да чуете в репортажа на Златина Петкова.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Културният живот в стара София

Първите софийски театрални постановки се правят в сградата, където е и Народното събрание. Тя изгаря в 1882. В миналото предаване стана дума за друг дъсчен театър наблизо - този на японица Камчик. На това място се създава друг дъсчен театър, "Основа", след събарянето на този на Камчик. В началото на 20 в. на същото място започва строежа на сегашния..

публикувано на 25.10.25 в 16:00
професор Васил Захариев

Историята оживява - професор Васил Захариев, трудове първи и втори

Художник-график, изследовател и преподавател, чиято 130-годишнина честваме през 2025 - това е професор Васил Захариев. Любомир Николов е уредник в Историческия музей в родния град на професора - Самоков: Самоковският художник прави офорти със старата сграда на Света София - особеностите според Любомир Николов: "Не са много гравюрите от неговата неща,..

публикувано на 25.10.25 в 15:00

Адресите на любовта - Георги Парцалев

Жените в живота на Георги Парцалев Може да звучи сензационно, но легендарният комик Георги Парцалев се е влюбвал и в жени. В гимназията изпращал до дома, носел чантата и получил първа целувка от съученичката си Роза, но баща му попарил надеждите за взаимност с думите „Тя е от богат род, а на теб фамилията ти идва от скъсаните гащи на дядо ти. Не..

публикувано на 25.10.25 в 14:00
Иван Попов

Кариерното развитие е основна цел

Playing Narratives е 7-месечна програма за млади таланти в сферата на видео игрите. Готов ли си да превърнеш страстта си към игрите в кариера? Подробностите с   Иван Попов, част от екипа на Гудгейм (инициатива, явление): "Всяка година подкрепяме кауза, свързана с образование. Обединяваме гейм енергията и я насочваме към смислени проекти на..

публикувано на 25.10.25 в 11:51
Антон Биров

Стегната история, еднакво лесна за възприемане от нови читатели, фенове на сагата и играчи

„Вещерът: Кръстопътят на гарваните“. Историята на „Вещерът“ вече се превърна в истинска сензация – първо с книгите на Анджей Сапковски, после с култовите игри The Witcher, а накрая и с успешния сериал на Netflix. С нас по този повод е  Антон Биров от влога "С книги под завивките": "Вечерът се изправя срещу цялата концепция за необходимото чудовище...

публикувано на 25.10.25 в 11:04

Усилия, стратегия, политики, екипна работа.

Столична библиотека отпразнува своя 97-ми рожден ден .  Една от най-старите културни институции на София е създадена на 24 октомври през 1928 г. Днес Библиотеката на София се гордее с близо 109 хиляди читатели, фонд от 1 милион книги, 4 модерни филиала и диблиобус, най-големият в страната детски център, дигитална тийн лаборатория, литературен музеен..

публикувано на 25.10.25 в 09:54

На 26 октомври преминаваме към зимно часово време

В неделя, 26 октомври, преминаваме към зимното часово време.  В 04.00 часа сутринта стрелките трябва да се преместят с час назад . През март 2019 г. Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.  Държавите членки решават дали преминат изцяло на лятно или зимно часово време.

публикувано на 25.10.25 в 09:25