Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете

Снимка: Радио София

В женския месец, ден преди 8 март, обръщаме поглед към присъствието на жените в политиката и бизнеса.

В момента две жени ръководят институциите на ЕС – Роберта Мецола е председател на ЕП, а Урсула фон дер Лайен на ЕК. Кристин Лагард стана председател на Европейската централна банка, подкрепена от Европейския парламент, който призоваваше за повече жени на високи постове в областта на икономиката и паричната политика.

Вземането на икономически решения продължава да бъде областта, в която ЕС има най-ниски резултати по отношение на равенството между половете и представителството на жените.

У нас за голяма част от позициите предпочитаните кандидати са мъже, каза пред Радио София Екатерина Анчева – член на Съвета на жените в бизнеса в България.

„Това е заради очакването, че в голяма степен ще могат да се фокусират повече върху работата си, докато жените в по-голяма степен трябва да поемат натоварването за грижата за децата и семейството, както и свързаните с това отсъствия. Въпросът е по-скоро дали това дава отражение при оценката на професионалните качества на жените или те наистина имат шанса да бъдат оценявани наравно с мъжете“, обясни Анчева.

Тя добави, че според данните на Националния статистически институт, жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете.

„Тази разлика нараства спрямо предишното такова измерване през 2021 г. Тогава разликата във възнагражденията е била близо 12%, докато сега клони по-скоро към 13%“, уточни Екатерина Анчева.

По думите й, най-голяма е разликата между заплащането на мъжете и жените в сектор финанси и застраховане, където процентът е 30%.

Тя добави, че има и доста примери на дами, които заемат ръководни позиции, въпреки статистиката.

Съветът на жените в бизнеса в България работи по няколко програми в подкрепа на дамите. Една от тях е Лидерска академия, в рамките на която вече 10 години, 40 жени ежегодно получават безплатна възможност да бъдат обучавани на различни умения, които да развият лидерските им качества.

„Смятаме, че присъствието на жените в бизнеса е не само полезно, а е необходимо, защото те внасят уникални умения, перспективи и опит на работното място“, каза Екатерина Анчева.

По думите й, повече жени на ръководни постове биха били от полза за икономиката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09