"Тук в ЕП една от основните горещи теми са предстоящите избори, които ще се проведат в началото на юни месец тази година. Програмата на пленарната сесия е изпълнена с много и различни дебати, както и гласувания, които ще се случат днес. Например ЕП ще гласува споразумението със Съвета за намаляване на промишлените емисии, като новите правила имат за цел да променят замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлените инсталации и големите животновъдни стопанства. Разговаряхме с българския евродепутат Радан Кънев, който е докладчик по директивата относно емисиите от промишлеността и той заяви, че днешният вот не е ясен, именно заради напрежението в част от европейските държави между правителствата и земеделците", каза тя. Освен това посочи, че ако такива изменения бъдат гласувани, това означава, че трябва отново да има преговори с отделните правителства.
Втората тема, която ще бъде разгледана и гласувана е за енергийните характеристики на сградите. По нея има разногласия, тъй като представителите на по-богатите държави не смятат, че такъв тип стратегия трябва да бъде приета, тъй като според тях това би създало затруднения на собствениците на недвижими имоти, както и нови ангажименти за държавите членки, заяви Пъневска.
По думите й всички български представители смятат, че това законодателство ще бъде от голяма полза за България, защото санирането се движи по проекти и то с доста бавни темпове.
"Според Радан Кънев имаме нужда от много по-стабилна финансова рамка и създаване на подходящи финансови инструменти за кредитиране. Предложението, което идва от българска страна към това законодателство е да се създадат финансови инструменти, в които банките да предлагат на гражданите финансов продукт, при който изплащането на кредити за реновиране да е приблизително равно на спестеното от енергия. Много интересно предложение, но за момента не са проведени разговори с представители на българския банков сектор по тази тема, така, че няма какво толкова да се коментира", каза тя.
Пъневска отбеляза, че предложението е важно особено за екологията, тъй като на сградите се дължат 40% от потреблението на енергия и 36% от свързаните с енергията преки и непреки емисии на парникови газове. Санирането също така е от ключово значение за намаляване на сметките за енергия.
"Не е тайна, че избирателната активност в България е ниска, това показа и статистика за европейските избори през 2019 година, а именно последните такива избори за представители в ЕП. Определено ще бъде интересно как ще се развие тази активност ако се проведат евентуални избори "две в едно", а именно комбинация с избори за нов парламент. Според Радан Кънев ако това се случи, то европейският дебат ще избледнее на фона на всичко останало", заяви тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..