Възможно ли е това да се случи и какво предвижда новия законодателен акт?
Целта му е да защитава основните права, демокрацията, принципите на правовата държава и екологичната устойчивост от високорисков ИИ, като същевременно насърчава иновациите и утвърждава Европа като лидер в тази област. Българският евродепутат Ева Майдел, която е докладчик по становището на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, коментира законодателството и заяви, че едно от решенията, с които икономиката на Европа може да догони развитието на САЩ и Китай е внедряването на ИИ в традиционните европейски компании, тъй като те в момента разчитат на фирми, извън Европа за над 80% от цифровите си продукти.
Развитието на ИИ може да подпомогне бизнеса, но със сигурност застрашава човешките и авторските права. Новите правила забраняват някои приложения, включително системи за биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики, и нецеленасочено извличане на лицеви изображения от интернет или от записи от видеонаблюдение с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица. Ще бъдат забранени също системите за разпознаване на емоции на работното място и в училищата, за социално оценяване, прогнозиране на престъпление (въз основа на профилиране или оценка на техните характеристики), както и ИИ, който манипулира човешкото поведение или използва уязвимостта на хората.
Какви са изключенията?
Системи за биометрична идентификация в реално време може да се използват само ако са спазени строги гаранции, например използването на такива системи е ограничено във времето и географския обхват и подлежи на специално предварително съдебно или административно разрешение.
Как ще се прилага?
На национално равнище ще бъдат създадени регулаторни лаборатории и ще се провеждат изпитвания в реални условия, които трябва да бъдат достъпни за МСП и стартиращите предприятия, с цел да се разработи и обучи новаторски ИИ преди пускането му на пазара. Друга част от регулацията ще бъде централизирана на европейско ниво и в Европейската комисия ще бъде създаден нов офис по ИИ, който би трябвало да привлече специалисти на световно ниво, които да отговарят за механизма и констатирането на проблеми.
Какви ще се санкциите?
Няма да има конкретни санкции за неспазване на закона за ИИ. Това, което се очаква е, ако някоя държава членка не прилага закона, то Европейската комисия да започне процедура по нарушаване на закона срещу определената членка.
Какво да очакваме?
Спрямо бизнеса и икономиката би могло да има развитие. А спрямо въпроса за т. нар. deep fake видеа и изображения в законодателството е описано, че трябва задължително обозначение, което да посочва използването на ИИ. Дали ще се прилага това обозначение и ще помогне ли това законодателство за редуциране на разпространението на фалшива информация, тепърва ще разберем.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..