От 21 до 24 март посетителите ще могат да се потопят в света на сетивата. Целта на изложбата е хората с различни дефицити да могат да бъдат адаптирани към визуалното изкуство, каза пред Радио София Полина Герасимова.
„Това издание е ориентирано към незрящите хора, които ще имат възможност със звукови ориентири да почувстват всяко нещо, което се случва в залата. Изложбата представя 11 личности, които са променили света, въпреки че са имали някакъв вид увреждане, но все пак са най-добрите в това, което правят в световен мащаб“, обясни Полина Герасимова.
Тя добави, че една от тези личности е Хелън Келър, която успява да общува единствено чрез мирис, вкус и разпознаване чрез допир. Посетителите ще имат възможността да се свържат точно чрез тези сетива и да получат цялата налична информация само чрез тях.
Авторката на „Изкуство с увреждания“ споделя, че идеята й не е да създава нещо за хората с дефицити, а по-скоро те да могат да участват във всякакви събития.
„Да не се чувстват различни, когато отидат някъде. Затова идеята е да направя нещо, което е на много високо технологично ниво за абсолютно всякаква аудитория, но въпреки това, че те не виждат, биха могли да присъстват“, каза Полина Герасимова.
Проектът наподобява миниатюрно издание на популярните през последните години музеи за дигитално изкуство, представящи чрез прожекции живота и изкуството на велики художници.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Полина Герасимова
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..