Греъм Суифт е английски писател и член на Кралското общество за литература. Приет за един от най-звучните гласове на Острова, Суифт е автор на 11 романа, както и на няколко сборника с разкази и есета. Автор е на литературния шедьовър "Последни поръчки" - блестящо написан роман, който открито разглежда човешката чувствителност и копнежи, "Последни поръчки" печели една от най-престижните литературни награди в света – "Букър", през 1996 г. Оценката на журито гласи следното: "Скръбта и възмущението се смесват със страст и съжаление в това откровение от Суифт за една променяща се Англия и за това колко непреходна е човешката тленност".
Въпреки световната си популярност като майстор на прозата и открояващ се литературен глас, авторът е малко познат у нас само с един сборен том от края на 80-те години. В наши дни името му в България се възражда с големия му шедьовър, който вече може да се открие по книжарниците в превод на Юрий Лучев и с корица от Милена Вълнарова.
Повече за удостоеният с награда "Букър" роман на Греъм Суифт "Последни поръчки", който вече има своето първо издание на български език, разказа пред Радио София издателят Преслав Ганев.
"Греъм Суифт е забележителен като писателски глас. Като послание просто няма къде да се хванеш, че е слаб в начина му на писане", категоричен е той.
Освен, че романът е брилянтно написан като литературен стил, той е изключително майсторски композиран, защото реално оформя пъзела на едно дългогодишно приятелство между петима мъже, единият от които е покойник, но пред останалите стои предизвикателството да разпръснат праха му на избрано от него специфично място.
Всяка от кратките глави е разгледана през погледа на някой от четиримата герои, приятели и недотам в спомените помежду им, за починалия Джак, спомени на вдовицата му, нейните мисли в реално време, която през годините се е превърнала в член на тази компания. Тя също има своите основания да не желае да изпълни тази поръчка на покойния си съпруг, да разпръсне праха му. Тази нелека задача стои пред мъжете, които по пътя преоткриват себе си, приятелството помежду им, прескачайки във времето между минало и настояще. Пред читателя постепенно се запълва пъзелът на случилото се - картина която никой от героите не познава изцяло, разкри издателят Преслав Ганев.
След присъждането на наградата "Букър" през 1996-а, пет години по-късно, през 2001-ва, по романа е заснет и холивудски филм с участието на Майкъл Кейн, Боб Хоскинс и Хелън Мирън. Екранизацията печели любовта на зрителите, както и няколко награди, сред които за най-добър актьорски състав от Националния съвет на кинокритиците в САЩ.
"Всъщност, актьорът Майкъл Кейн е в ролята на покойника от романа, което дава да се разбере, че макар и мъртъв, още в първата страница на книгата той хвърля огромна сянка върху всичко, което се случва. Живее в спомените на всеки от тях, в това, което мислят, изключително сложен се оказва пъзелът и за мен лично още при първия прочит на превода на Юри Лулчев беше изключително впечатляващо да достигна до това, което се разгръща в този като цяло кратък роман", посочва издателят.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..