Дали законът на един щат узурпира правомощията на федералното управление?
В американската конституция няма ясно описание на това кой има правомощия при опазване на границата. Традиционното границата се регулира на национално ниво посредством закони и други мерки, но в пряка съпротива срещу приетата практика законът, приет в Тексас през декември познат като SB4, даде по-големи правомощия на местната полиция като например да арестува мигранти и да ги депортира.
Трябваше да влезе в сила на 5 март, но попадането му съда отложи неговото действие.
Появиха се въпроси как би станало изпълнението му при липса на съдействие от федералните власти при депортацията и също при липса на съдействие от Мексико. От съседната страна заявиха, че категорично отхвърлят каквито и да е мерки, които дават правомощия на местни власти по въпроси с мигранти. Мексико би отказала да приеме депортирани от власти на ниво щат мигранти.
Няма как да не добавя и въпроса дали такъв закон не би довел до дискриминация и расово профилиране и то в една поляризирана обстановка, в която имаме очаквания кандидат на републиканците за президент Доналд Тръмп, който неотдавна каза на митинг, че някои от недокументираните имигранти „не са хора.“
Във вторник Върховният съд отключи действието на Закона като го върна в апелативен съд за преразглеждане. Няколко часа по-късно този апелативен съд замрази отново действието му, докато го преразглежда.
В крайна сметка случаят може отново да попадне във Върховния съд, където да се реши съдбата му. Ако Тексас спечели тази битка може да се очакват други водени от републиканци щати да предприемат подобни мерки.
Имиграцията е една от темите, които силно вълнуват американците.
Според допитване наГалъп от миналия месец, близо една трета от американците смятат, че имиграцията е най-големият проблем, пред който е изправена страна. И това пред работата на правителството, икономиката и инфлацията.
Образованието в Америка е скъпо и за много хора единственият вариант да си го позволят е да са на пълна стипендия или на заем, а в някои случаи са нужни и двете условия – стипендия и заем.
Например тук, в района на Вашингтон, т.нар. tuition (таксата за обучение) в частни университети може да достигне 50-60 хиляди долара на година при тези, които учат за бакалавърска степен. Ако приемем, че това е покрито по някакви програми и получавате стипендия, пак ще трябват пари да оцелеете.
Kъде ги намирате тези пари, ако нямате богати родители или спестявания? Вероятно теглите студентски заем. Смята се, че около 43 милиона американци са теглили студентски заем. Средно се приема, че задължението е около 39 хиляди на човек.
Байдън вижда в тези заеми неработеща система и си е поставил за цел да опрости студентски задължения и да направи висшето образование „билет към средната класа, а не бариера пред възможности“.
Чуйте.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..