Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски разкази - Столичният герб

Александър Алексиев
Снимка: радио София

Говорим с Александър Алексиев от Българско Хералдическо и Вексилоложко Общество за герба на столицата - символи и история:

"Обичам да пътувам, издирвам и научавам детайли. Гербът има установени правила още от 13 век. Вексилологията е сравнително нова наука, от 60-те години на миналия век. Символът на България винаги е бил изправен лъв. Когато видиш даден символ, има набор от хералдически животни и растения, които са олицетворение, без конкретика - в България няма лъвове.

В нашето време властва нихилизмът, елементите на знамето са използвани грешно - по конституция няма герб на знамето и то трябва да е шито, не принтирано, като китайските ни знамена. Знамето не бива да докосва земята, дори на събор, трябва да се държи от хора или да се държи на пилон.

През декември организацията ни навършва 20 години. Имаме мечта да издадем книга с местните гербове и емблеми в България. Още в 1886 има проект на София, който наподобява малко герба на Белград - има го на сайта ни. Първият градски герб в България е този на Варна - от 1888, два лъва, които държат котва. Той е почти същият и днес. Софийският е изработен в 1900 от студента Харалампи Тачев, който е на 25 години. Поводът е Парижкото изложение, където София трябва да се представи и с герб.

На 29 април е приет официално от нарочната комисия с кмета, директора на Народния музей и директора на Рисувалното училище. Гербът е герб, утвърден е от цар Фердинанд, но не по хералдичните правила за градската хералдика. Символите са в 4-те полета, това означава, че са съществували 4 самостоятелни града, които са се обединили - т.н. "маршализиране". 

Като герб има добра визия. В хералдиката наше ляво е дясно. Светицата с корона, намерена на монета всъщност е Тюхе - Фортуна, не е Св.София, нито Улпия Сердика. Църквата до нея е с конкретен силует (Св.София), което не е позволено в хералдиката. Долу на син фон е зелената планина Витоша, която също е конкретика. Последният елемент - бог Аполон, намерен на монета, символ на минералните извори. Също е конкретно. Ако са били 4 града или ако не са конкретика, е ок. Златният лъв по средата е приемствеността с Търново - той е намерен там. Зидовата корона също е по-различен поглед, колкото повече е броят на кулите, това означава столицата.в 1911 е добавен девиза "Расте но не старее" (добавено е "но", за да не са 13 буквите). В 1928 се добавят лавровите клонки. В 1974 се добавя петолъчка.  В 1991 се възстановява герба на Харалампи Тачев, вече гербът и знамето са патентовани. Знамето е гербово, синьо.:


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00