Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки че оценяват човешкото общуване като важно

Повечето работещи искат обучение за използването на изкуствен интелект

Това показва проучване в над 20 държави

Снимка: Pixabay

Мащабно проучване, направено сред 30 хиляди служители от 23 държави, чиято цел е да изследва промените в пазара на труда от гледна точка на служителите в компаниите, показва, че уменията за работа с изкуствен интелект (ИИ) ще бъдат жизненоважни за бъдещето на работния свят и повечето от работещите искат да бъдат обучени в използването на изкуствен интелект. Не всички обаче имат тази нагласа - 61% от работещите хора смятат, че човешкото общуване е по-важно на работното място от ИИ. С това твърдение са съгласни най-вече хората, които работят в областта на технологиите. Над 2/3 от тях вярват, че личностните умения са водещите

Това показват данните от мащабно представително на международната компания за услуги, свързани с работната сила.

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е Надежда Василева, изпълнителен директор на "Adecco България".

"Все повече компании са осъзнали нуждата да инвестират в обучения за служителите си за използването на изкуствения интелект. Технологиите ще помогнат за оптимизация на много процеси вътре в организациите, както и ще подобрят ефективността в работата на служителите. 

Но също така не трябва да забравят, че те трябва да развиват и уникалните човешки умения на служителите си. Създаването на екипност и принадлежност, изграждането на правилните лидерски качества при мениджърите, представянето на ясен път за кариерно развитие са задължителни въпреки променящия се работен свят", коментира тя.

"Сред основните причини един служител да остане при своя работодател водещо е не само доброто възнаграждение, а и това доколко работодателят развива служителя. Все повече служители са осъзнали, че уменията са новата ценна валута на днешния свят. Личностни умения и качества, както и работата с нови технологии (ИИ) ги прави по-добри професионалисти, поставяйки ги в по-добра позиция при търсенето на работа", изтъкна Надежда Василева.

Проучването показва още, че за две трети от хората по света изкуственият интелект ще окаже позитивно въздействие върху тяхната работа и професия. Само 7% са на мнение, че той е заплаха и неговото внедряване може да доведе до загуба на работата им.

"В допълнение на това, как да използваме технологията, за да бъдем по-добри професионалисти, много е важно да продължаваме да развиваме личностните си умения – емоционална интелигентност, работа в екип, съпричастност, защото мнението на респондентите е, че изкуствения интелект много ще промени нашия работен свят в следващите 1-2 години, но той няма как да измести тези естествени човешки умения и те ще стават все по-ценни, с оглед на това, че ще преминем през една трансформация, през една промяна в работния си свят", подчерта експертът.

За момента ИИ се ползва по-скоро на доброволческа основа толкова организирано, или инициирано от работодателя, колкото от жив интерес при самите служители и за доста базисни цели, например проверка на някакъв текст, бърз достъп до информация, посочи Надежда Василева.

Би ли се отразило върху растежа на възнагражденията на служителите обстоятелството, че все повече от тях се опират на ИИ, за да подпомогнат своята дейност и още интересни аспекти по темата, чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 29.04.25: Особености в българския политически наратив

Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..

публикувано на 29.04.25 в 18:15

Певицата Венелина Бонева в сбъднати мечти и удовлетворение

В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти.  В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

Благотворителен турнир в помощ на "невидимите деца”

Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...

публикувано на 29.04.25 в 17:35
Проф. д-р Мария Стаевска

Астмата е една от най-честите хронични възпалителни болести

Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..

публикувано на 29.04.25 в 16:28

В четири свята ни води Ирена Григорова в първата си художествена творба

След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..

публикувано на 29.04.25 в 15:55

Пътна карта трябва да подобри пенсионния модел в страната ни

Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..

публикувано на 29.04.25 в 15:34
Стоян Братоев

Решението за отстраняване на проф. Стоян Братоев е взето без съгласуване с принципала

Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..

публикувано на 29.04.25 в 14:59