Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В подкаста "Филмотечно" - българското кино и аудио-визуалното наследство

Говорим с Галина Жекова - експерт от БНФ

Снимка: БНФ

През 2025 година ще честваме 110-годишнина на Седмото изкуство в България. Наред с този факт, идва и добрата новина, че Българската национална филмотека (БНФ) вече има свой подкаст, наречен "Филмотечно". 

Той е посветен на ранното кино, филмовите архиви и аудио-визуалното наследство. 

Пилотният "Епизод 1: Пионерите", беше излъчен в края на месец януари, и вече е наличен в подкаст платформите. Той разказва за зараждането на киното, за първите му стъпки от панаирджийско зрелище до превръщането му в изкуство – от прожекциите на братя Люмиер в парижкото "Гранд кафе" до появата на първите филми на територията на България. Как се е случвало киното, когато кинозалите все още не са съществували, за странствата на първите кинопрожекционисти, а и за първите родни ентусиасти, които използват новата технология, за да разкажат своите истории.

Представите за филмотечно кино в средата на ХХ век  се свързваха с представянето на некомерсиални, качествени европейски филми. Има ли връзка името на подкаста „Филмотечно“ с тази представа, кои са авторите на идеята за неговото създаване, разказа в предаването "Радиокафе" Галина Жекова, филмов експерт от Българска национална филмотека (БНФ) и един от двамата водещи на подкаста, заедно с киноведа Росен Спасов.

"Дълго време с колегите с които започнахме проекта, мислехме какво да е името, минахме през всякакви идеи, но някак си „филмотечно“ най-много ни пасна", сподели тя. Кръстницата дала именно това име на подкаста се оказва репортерът от БНР Яна Пункина.

"Филмотечното кино продължава да съществува, за съжаление по малко по-редуцирана програма, поради авторски права и различни европейски регулации. Ние в момента не можем да си позволим този лукс да показваме стари европейски филми, тъй като правата са много скъпи, но продължаваме да пускаме българско кино от програмата на БНФ и филмотечно кино "Одеон".

До края на 2024 година, ще бъдат публикувани 6 отделни тематични броя.

"С тези 6 епизода мисля, че ще успеем да се справим, така че да имат качествено съдържание и много интересни гости, които да представят нашия замисъл. Идеята е този подкаст да продължи да съществува във времето", увери Галина Жекова.

По думите ѝ, тази година екипът е заложил върху малко по-началното, ранното развитие на българското кино.

"Започваме с Васил Гендов и останалите пионери, но същевременно се опитваме да не се фокусираме изцяло върху най-ранната история на българското кино, за да обхванем и другите филмотечни дейности", допълни тя.


"Филмотечно" си поставя за цел да проследи българската следа в световните процеси, довели до зараждането на киноизкуството, с особен поглед върху ранното българско кино, но и развитието на кинокултурата в България – от първата прожекция през 1886 г. до днес.

Темите, които ще бъдат представени, обхващат историята, теорията и естетиката на прохождащото българско кино, а с тях и формирането на производствена среда и кино показа.

Първият епизод на "Филмотечно“ е посветен на появата на киното в България, с гост д-р Петър Кърджилов, киноисторик, а връзка между старото кино и съвременноста прави Теодора Дончева - киноспециалист, автор на книга за пост тоталитарния период на българското кино от Прехода насам.

"Вторият епизод на "Филмотечно", който вече публикувахме  на 31 март се занимава с фестивалите за реставрирано и архивно кино – тема, която не е много популярна, а в световен мащаб се обръща все по-голямо внимание на архивите и все повече европейски държави акцентират върху значимостта на архивите, историята и нейното съхранение, там на гости ни беше един специалист, българка, работеща в каталунската филмотека – Мариана Христова, изключителен специалист, куратор на каталунската филмотека за източноевропейско кино", разкри Галина Жекова.

Във всеки брой на подкаста ще има гостуващи експерти, които заедно с водещите, ще обрисуват по-пълна картина, както на епохата, в която е ситуирана темата, така и нейното изчерпателно и атрактивно представяне.

На всеки 2 месеца ще има публикуван епизод.

“Филмотечно“ може да откриете в подкаст платформите и фейсбук страницата им.

Още интересни аспекти от разговора на Гергана Пейкова с Галина Жекова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се повиши качеството на висшето образование

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) ежегодно участва активно в процедурата по подготовка на държавния план-прием за приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и прави проучване сред своите членове, като изпраща конкретни предложения към Министерството на образованието и науката (МОН). Резултатите..

публикувано на 13.06.24 в 16:44
Д-р Валентин Димитров

Д-р Валентин Димитров ще управлява "Пирогов" за срок от още 3 години

Директорът на "Пирогов" д-р Валентин Димитров печели конкурса за ръководния пост в спешната болница и ще я управлява за срок от още 3 години.  Това става ясно от информация за приключилата процедура, публикувана на сайта на здравното министерство.  Димитров беше единственият кандидат, допуснат до третия, финален етап на конкурса - интервю. Д-р..

публикувано на 13.06.24 в 15:35

Без увеличение за работещите в детското здравеопазване

С доклада за актуализирането на бюджета на Столичната община за тази година трябваше да бъде осигурено увеличение на заплатите на медицинските специалисти в детското здравеопазване. Точката обаче отпадна от днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС) и така вече трети месец работещите в ясли, детски градини, училищни кабинети, комплексите..

публикувано на 13.06.24 в 15:32
Анна Николова с героинята си в ръце

Комиксът "Каси" - с намигване към детството и скрито послание

В предаването "Радиокафе“ се срещаме с Анна Николова - млад артист, художник, търсач на любопитното, илюстратор на авторски проект - първия ѝ комикс "Каси". "Завършила съм Художествената академия в София със специалност „Графика“. Винаги съм се интересувала от комиксите като графично средство за изобразяване на истории. Било ми е изключително..

публикувано на 13.06.24 в 15:14

От "Алианц Арена" преди началото на Европейското първенство по футбол

Броени часове остават до началото на Европейското първенство по футбол в Германия (14 юни до 14 юли) . Журналисти и оператори от БНТ вече са настанени и попиват атмосферата, подгрявана от спортни звезди и фенове. По програма първият мач между отборите на Германия и Шотландия ще се играе на стадион "Алианц Арена" в Мюнхен . "Вчера..

публикувано на 13.06.24 в 14:25

Три нови български пиеси в 13-ото издание на формата ПроТекст 13

13-ото издание на платформата за съвременна драматургия и нови театрални практики ПроТекст 13 организира пърформанс-четения на три непоказвани досега български пиеси. Първите две пърформанс-четения ще се състоят на 21 и 27 юни в София и ще завършат на 6 юли в Казанлък. Автори на селектираните тази година пиеси са Оля Стоянова, Теодора..

публикувано на 13.06.24 в 13:55

Театърът в полза на литературата и децата

Деца с увреден слух могат по-лесно да бъдат увлечени от литературата, благодарение на проекта "Изиграй ми приказка" , реализиран от Фондация "Арт бюро", режисьорът Анна Данкова, младежи от театралния департамент на НБУ и корпоративни партньори. Проектът предвижда разработване на 6 театрализирани версии на класически детски романи и..

публикувано на 13.06.24 в 12:25