Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 710 млн. лв. са ни стрували изборите през последните три години

Снимка: Радио ВИДИН

Каква е цената на изборите в последните години? От 2021 г. досега в страната се проведоха общо седем пъти избори – пет за парламент, един за президент и вицепрезидент и един местен вот. А колко средства отдели държавата за тяхната подготовка и провеждане? В последните дни в медиите все по-често се обсъжда възможността евентуални предсрочни избори да бъдат проведени с тези за Европейски парламент на 9-и юни, 2024 г. Вече се чуват и мнения, че времето да се извърви процедурата до издаване на президентски укази за насрочване на парламентарни избори и назначаване на служебен кабинет няма да е достатъчно. Има и коментари, че от Европа препоръчват да не се провеждат избори за Европейски парламент заедно с национални такива.

В българското изборно законодателство обаче ясно е разписано, че тези две кампании могат да се проведат успоредно, като гласуването е в един и същи ден. Разписани са съответните процедури по назначаване на районните и секционните избирателни комисии, по организирането на предизборните кампании и пр. Подробности разказа Диана Ефтимова - председател на Институт за развитие на публичната среда.

По думите й на 9-и юни 2024 г. изборите ще бъдат "две в едно". Последните данни на Института за развитие на публичната среда показват, че за всички избори в последните три години сме отделили почти 710 милиона лева. Най-скъпи са били местните избори от края на миналата година - 188 милиона лева.

"На парламентарния вот миналата година стойността на последните национални избори, които се проведоха е малко над 106 млн. лв. Можем да очакваме, че ако сега се проведат изборите "две в едно", то те ще са съизмерими с изборите "две в едно", които проведохме в края на 2021 година".


Как тези разходи биха се променили сега, ако изборите са две в едно и ако са на отделни дати?

"Ако са в един ден, тогава заплащането ще бъде еднократно за усилието на секционните комисии, разбира се говорим за тях. То ще бъде леко завишено, тъй като вече е обвързано с минималната работна заплата в страната. Знаем, че тази година тя се увеличи с 20%, тоест и възнагражденията на секционните комисии. Ако миналата година на парламентарните избори те са били около 29.5 млн. лв, то сега можем да очакваме, че те ще се увеличат и ще надвишат 35 млн. лв.", каза Ефтимова.

Тя посочи, че ако те се проведат в различни дати заплащането ще се увеличи и ще надвиши 70 млн. лв. само за възнагражденията на секционните комисии. По отношение на транспорта и логистиката на машините за гласуване от ЦИК са обявили обществена поръчка и това ще струва около 1 милион лева. Ако изборите се проведат в две последователни седмици разходите ще се увеличат двойно. Според думите на Ефтимова има европейска препоръка да не се провеждат национални и европейски избори по едно и също време, но тази препоръка може да бъде спазена в идеалния случай.

"По отношение на избирателната активност може би можем да очакваме някакво леко повишаване, ако действително изборите бъдат комбинирани "две в едно". Все пак трябва да имаме предвид, че доста фактори в последните години доведоха до понижаването и устойчивото задържане на активността около 38-40%. Проучванията на различни социологически агенции показват, че се очаква избирателната активност на национални избори да бъде около 35% за национален парламент, а за европейски - около 32%. За жалост традиционно избирателната активност у нас за европейски избори е ниска", сподели Ефтимова.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03