Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девето издание на Международния фестивал на природните науки FISSION

Снимка: Американски колеж София

Деветото издание на Международния фестивал на природните науки FISSION ще се проведе на 12-13 април 2024 г. в учебния комплекс на Американския колеж в София. Фестивалът ще събере участници от цял свят, които ще имат за задача да представят своите проекти, както и възможност да се включат в дискусии със съмишленици. На него ще имат възможност да участват ученици от 5 до 12 клас, като те могат да създадат проект в категории, вариращи от биомедицина, биология и химия до екология и науки за околната среда, компютърни науки, математика, физика и инженерство. FISSION започва на 12 април 2024 г., когато се очаква участниците да разположат проектите си на мястото на събитието и да се регистрират. На 13 април ще има церемонията по откриването, представяне на проектите и церемония по награждаването. В рамките на съботния ден са включени и семинари и лекции, които предлагат и ценни възможности за създаване на контакти. 
Подробности разказаха д-р Красимира Чакърова , ръководител на FISSION от 2015 г. и Теодора Даскалова, ученичка от 12. клас в Американския колеж в София, която е един от главните организатори на FISSION 2024.

Д-р Чакърова сподели, че е преподавател в колежа от 30 години. През 1999 г. са създали фестивал на природните науки, в който са били ограничени до изяви на учениците в колежа. А през 2015 година едни от най-добрите проекти, на която тя е бил ръководител са участвали в международен научен фестивал на инженерните и природните науки във Виена. На част от учениците им е дошла идеята да се направи подобен фестивал и у нас, като през 206 г. е било първото издание.

"По време на пандемията, три години подред това събитие не прекъсна. Ние го организирахме онлайн, което действително е трудно и в никакъв случай не може да се доближи до атмосферата и ползите от едно събитие на живо, когато хората се срещат и имат възможност действително да обменят мисли и да разговарят", каза д-р Чакърова.  

Тя поясни, че през 2023 година с помощта на модерните технологии и разширяващите се социални мрежи фестивалът е бил посетен от участници дори и от Тайван. Тази година обхватът на държавите е още по-голям. Една от основните цели на организаторите и на учебната институция е в учениците да бъдат развити всякакви качества.

"Специално артистична програма във формата на проекти няма, но част от всеки един всеки проект е неговото визуално представяне. Аз съм изумена колко много се стараят децата, особено в юношеската възраст, когато те представят модели на това, което са изучавали, което са изследвали в оригиналните макети, начина, по който са ги оцветили и композирали, с огромно внимание към детайла. Така, че всеки един проект има артистична компонента", подчерта тя.

По темата се включи и Теодора Даскалова. Тя посочи, че е с профил "Физика и математика" и в бъдеще обмисля да учи нещо свързано с инженерство.

"Като цяло FISSION ми дава изключително много заради това, че се уча на много неща, които по принцип в училище не се учат. Като например да се свързваме със спонсори, да контактуваме с различни училища и с участниците. Всичките логистики по ивента, като намиране на материали, контактуване с жури, контактуване на участниците. Това са много контакти, които са изключително важни и много умения, които се добиват, като работа в екип, защото ние имаме голям екип от организатори и доброволци от училищата, с които работим и, с които трябва да сме много сплотени, за да можем реално да свършим нещо смислено", каза тя.

По думите на д-р Чакърова журито са специалисти от различни области. Участниците до момента са над 200 човека, като в тях се включват учениците, техните ръководители, както и журито и гостите на събитието.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04