Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дни на роботиката'24 към ТУ- София" с поредно издание

Снимка: Радио София

Най-голямото състезание по роботика в България - "Дни на роботиката'24 към ТУ- София" се завръща на 13-ти април 2024 г. То ще се състои в 7-ми учебен блок на Технически университет - София, като ще бъде с нов облик и състезателни категории. Състезанието е инициатива на клуба по Роботика към ТУ - София и се провежда ежегодно с цел да се насърчи и мотивира развитието на роботиката и иновациите в областта на технологиите. Инициативата включва изложение с технологични разработки и състезания, които са ориентирани към студенти, ученици и хора с интереси в техническите сфери. По темата подробности разказаха Денис Исметов, председател на клуба по роботика на ТУ, доц. Владимир Христов - научно-методичен ръководител на клуба и Цветослав Илиев - второкурсник в ТУ - София.

Клубът започва своето съществуване преди повече от 20 години от малък катедрен клуб, след което постепенно се разраства и набира членове. После преминава към студентски съвет и по този начин се отваря за целия университет. В момента в него много млади хора от различни специалности успяват да сформират екипи и да участват по различни проекти и хакатони. Членовете му са като едно семейство, те си помагат освен за организацията, също така и за учебния процес. Освен това през последните години членуват и хора от други университети.


"Това е пространство, където можеш да развиваш други умения, тъй като дотогава се бях занимавал само със софтуер, а сега в последствие започнах да се занимавам и с 3D моделиране, електроника и различни други проекти", сподели Илиев.

По думите на Исметов през 2023 г. се е провело първото издание след ковид пандемията, а плановете са издание да има и през следващата, 2025 г.

"Това е едно от събитията, с които се гордеем в нашата организация, защото освен, че е на национално ниво, то събира хиляди ентусиасти от цяла България", каза той.

Доц. Владимир Христов посочи, че тази година състезанието включва няколко категории: "сумо", "следене на линия", "пъзел", "3D лабиринт", както и "свободен стил". Групите на участниците са разграничени по възраст, а новост в изданието ще са дисциплините "LEGO" и "рали състезание", което ще включва автономни и управляеми роботи. Рундовете са по 3 минути, като в серия могат да участват до 4 робота на терен. Голям процент от записалите се участници са извън София, а очакванията са да пристигнат над 200 души, заедно с около 50 ментора. Регистрираните разработки в изданието надвишават 100.


"Идеята е да съберем тези хора, да ги запознаем, защото дори сега наблюдаваме от записалите се в проектите едни колаборации от предната година като цяло, което всъщност е наистина доста хубав резултат и ние се радваме изключително много", каза Исметов.

Тази година състезанието е под патронажа на две министерства - Министерство на образованието и науката, както и Министерство на иновациите и растежа. Тематиката на събитието е "Robo royal" и ще има награди за роботи, които най-много се доближават до "кралската" тема. Формата за регистрация може да бъде попълнена до 13 април, когато е и състезанието.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С над 150 км/ч се е движил джипът по пловдивския бул.

Филип Лазаров: Пътната инфраструктура е по-важна от глобите

Задължително трябва да се подобри преподаването в автошколите , мерките да бъдат строги за шофьори, употребили алкохол и наркотици, а средствата от глоби да се инвестират в инфраструктура и пътна безопасност. Да не търсим сензация при всяка шокираща катастрофа и тепърва да се чудим какви мерки да вземаме, а да започнем още от възпитанието..

публикувано на 15.05.24 в 09:46

Облаци и дъжд, в София - до 13 градуса

Облачността ще остане предимно значителна. Ще има и валежи от дъжд, на повече места в западната половина на страната. В отделни райони, главно в Югозападна и Централна Южна България, валежите ще са временно интензивни. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще са предимно между 5° и 10°, в..

публикувано на 15.05.24 в 07:20

Деца измислят лого на Националната телефонна линия 116 111

15 години след отварянето на Националната телефонна линия за деца 116 111 ,  Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) обяви национален детски конкурс за изработване на лого на линията и чат приложението към нея. Участие в него може да вземе всяко дете (само с 1 предложение) на възраст от 11 до 16 години , като авторите имат пълна..

публикувано на 14.05.24 в 17:34

NewBlog 4U е медия за студенти - поколение Z

Своя нова медия създадоха студенти в Нов български университет. Казва се NewBlog 4U и в нея се публикува изцяло авторско съдържание, създадено от студентски редакционен екип по теми, които интересуват младите хора в България. Мотото е „Гласът на студента“. Репортери, оператори, монтажисти, рекламисти, дигитални маркетинг специалисти на..

публикувано на 14.05.24 в 16:39

Поредица от лекции "Бележки от германската фотография" ще представи Гьоте-институт

В края на април в Гьоте-институт стартира серия от лекции с доцент Катерина Гаджева, посветени на фотографията от началото на ХХ век , Историята на фотографията е низ от технически нововъведения, целенасочени търсения и случайности, които остават скрити зад привличащи любопитството образи. Голяма част от тези образи са дело..

публикувано на 14.05.24 в 15:48

Владислав Венев: Потребителите сами дават нужните данни на кибер измамниците

От кибер заплахите и измами може да пострадат и крайните потребители, но и организации, компании. Не можем да говорим само за отделни сектори или сфери. Абсолютно всеки е засегнат или застрашен от несигурността, която внесоха във всекидневието ни цифровите технологии. Това коментира БНР-Радио София експертът по киберсигурност Владислав..

публикувано на 14.05.24 в 15:13

Експерти ще вземат решение за новата организация на движение в центъра на София

Кметът на София Васил Терзиев ще се съобрази с мнението на експерти, за да вземе решение дали да се въвежда новата организация на движение на столичните булеварди "Патриарх Евтимий“ и "Фритьоф Нансен“. Това коментира днес председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. От 29-и април жители на района протестират срещу проекта за..

публикувано на 14.05.24 в 13:31