Спортът е във фокуса на събитието "Нощ на идеите", което се организира във Френския културен институт на 11 април 2024 г. Докато Париж се подготвя за домакинство на Олимпийските и Параолимпийските игри, а София бе обявена за Световна столица на спорта тази година, Френският институт в България реши да посвети "Нощта на идеите" 2024 на темата за спорта, с акцент върху приноса на технологиите.
"Нощ на идеите" се организира с подкрепата на Френския институт в Париж, Pluxee и Bioderma и в партньорство с Българско национално радио, bTV радио и София 2024 – Световна столица на спорта.
По темата разговаряме с Матиас Фавро – аташе по сътрудничеството, в областта на френския език, с превод от френски в ефир на Здрава Стоева.
"За тази девета "Нощ на идеите", нашето желание беше да поставим фокус върху новите технологии и връзката им със спорта и параспорта. Тя е повод да насърчим публиката да мисли, търсейки една обща дискусия, както индивидуална, така и публична. Отваряме нови перспективи и отделно искаме да поставим акцент върху важни за обществото въпроси - за спорта, параспорта и границите на нашата човечност.
Беше интересно да поставим акцент върху спорта, като ново пространство за нови технологии и в частност, фокус върху параатлетите, питайки се дали тези нови технологии позволяват да бъдем по-човечни, дали те развиват нашите хуманистични ценности, дали чрез тях създаваме една усилена човечност, или това е само едно усилено тяло от нови технологии", посочи Матиас Фабро.
Отбелязваме факта, че тази година това, което доминира в спортния живот са Олимпийските и Параолимпийските игри. Под този знак са събрани две столици – Париж, като място където се провежда Олимпиадата и София, като Световна столица на спорта.
"Това е едно добро съвпадение и напълно естествено сътрудничество, фондация "София световна столица на спорта" да бъде наш партньор на събитието", каза Матиас Фабро.
Той отбеляза, че подготовката за Олимпиадата кипи в гигантска организация, градът е преобърнат, за да може да посрещне възможно най-много публика. По думите му една от отличните идеи на организаторите на Олимпийските игри, е да работят съвместно с кметството на Париж, поставяйки акцент върху културното недвижимо наследство, като р. Сена. Това са първите Олимпийски игри, в които състезанията по плуване ще бъдат в естествените води на реката.
Предстоящата "Нощ на идеите" е с вход свободен.
Тя ще се поведе във Френския културен институт от 18:00 до 23:00 часа с осигурен превод от френски на български език.
"Бихме искали да посрещнем възможно по-обширна публика без ограничения във възрастта (от най-ранна детска възраст), защото един от трите силни момента на инициативата е възможността да се открие спортът в медиатеката на Френския институт", отбеляза Матиас Фабро.
Спортът не е само видео игри, които могат да бъдат открити от малки и големи, но той е начин и средство за тренировка за параатлетите и на олимпийските спортисти, допълни той.
Спортните събитие в медиатеката ще бъдат успоредни на основната програма на "Нощта на идеите".
Ще бъдат разгледани технологичните приложения в спорта и параспорта, какви са техните предимства, но и какви ограничения ни налагат. Ще се опитаме да отговорим на въпроси свързани с тяхното приложение в спортните практики, състезанията, или и как спортът е средство за приобщаване, съобщават организаторите.
Повече за програмата на на инициативата и важните акценти в нея, чуйте от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..