Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 16 април

Петиция "За свързани, удобни и безопасни алеи в София" ще бъде връчена на Столичната община

Драгомира Раева и Иво Делин пред Радио София

Снимка: Радио София

Разговор за алтернативната мобилност – за велосипедизъм и колоездене в града и за една петиция "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София", която събра над 5100 подписа. Гостите в предаването "Радиокафе" – Драгомира Раева от сдружение "За земята" и Иво Делин, представител на сдружение "Велоеволюция", създател  на youtube канал споделиха съвети за градски колоездачи One Cyclist in Sofia с акцент – как да се придвижваме удобно, бързо и безопасно в града.

Време е за реализация на петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София", която екипът на Радио София представи, когато се събираше подкрепа за нея.

Какво се случва с днешна дата?

"Тя ще остане отворена, няма да има краен срок, но в момента активното събиране на подкрепа е по-скоро в залеза си. Стартирахме на 16 септември 2023 година и това, което предстои да се случи е, че на 16 април ще я връчим публично на Столичната община, като ще я приеме господин кмета на София Васил Терзиев. С него очакваме да бъде и заместник-кметът по "Транспорт и градска мобилност" господин Илиян Павлов. Като двама официални представители на Столичната община те ще приемат исканията в тази петиция и очакваме да коментират какво е тяхното отношение, намерение, възможности и планове за отговор на шестте искания в петицията, която получи голяма подкрепа, особено в първите месеци", сподели Драгомира Раева.

"В момента над 5 хиляди души са подкрепили подписката, надявам се до 16 април да бъдем 5 200 души. Ние нямаме социологическо проучване за петицията, това са хората, които са изразили своето положително мнение и подкрепа към шестте искания в нея", допълни тя.

"Голяма част от тях са активни велосипедисти, но също и немалко пасивни такива, които биха искали да карат велосипед в града, но не го правят по една или друга причина, като най-често тя е, че ги е страх, имат някакви притеснения не само за тях, но и за своите деца", уточни Драгомира Раева.

Липсва представителна статистика колко са колоездачите в София.

"Измерва се колко придвижвания се правят в града на велосипед, а не колко хора, защото е важно ако има 1 милион изминати километри с автомобил за днес, то какъв процент от този 1 милион са изминати с велосипед", посочи Иво Делин.

По думите му с точния процент  на велосипедните придвижвания се спекулира, че е между 1 и 2 %, но той сезонно варира, като през зимните дни спада, а през лятото доста се вдига, но това са придвижвания само за транспорт, а са изключени каранията в парка за рекреация и спорт.

Периодични измервания на определени места показват километрите изминати с велосипеди:

"Всяко кръстовище, велоалея в празничен и делничен ден, сутрин и вечер, каква е натовареността, като това трябва да се прави веднъж на 2-3 години" уточни Иво Делин.

Сдружение "Велоеволюция" е правило няколко такива измервания през годините, които са предоставени на Столичната община.

Това което е нужно да се направи е да има тези станции или камери, които да извършват тази функция, посочи Драгомира Раева.

"Имаме и заявка от Столичната община, че това ще започна да се прави, а то е важно, за да се уточни реалната ситуация в града", допълни тя.

"Когато имаш план къде искаш да стигнеш, като процент от пътуванията с велосипед, ще можеш да проследяваш как се развива тенденцията и да могат да се насърчават тези райони, където има повече потребление, а там където няма потребление, да бъде създадено, като се създадат условията за велосипеден транспорт", изтъкна Раева.

Още за целите на петицията и за исканията към новата общинска администрация, чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15