Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14-та поредна "Златна ябълка" от децата за добрите

Снимка: Fb/Национална мрежа за децата

За четиринадесети пореден път Националната мрежа за децата (НМД) ще отличи със "Златна ябълка" личности, организации, институции и компании, които с работата си са допринесли за защита правата на децата и за подобряване на тяхното благосъстояние. Номинациите вече са отворени и всеки може да посочи своя герой на децата в сайта на наградите. Конкурсът има за цел да подчертае колко е важно специалното внимание към всяко дете и да представят най-добрите практики във всички сфери на детския живот. В срок до 30 април 2024 г. всеки може да номинира, а след това от 1 май до 13 май да участва и в онлайн гласуването за победителите в общо девет категории. А те са: "Герой на децата", "Детска организация", "Училище и детска градина", "Журналист", "Болница", "Община", "Благотворител", "Корпоративно партньорство – финансов принос" и "Корпоративно партньорство – обществен принос". Подробности разказа Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД.

Той сподели, че през цялата година НМД работи с партньорски организации и се занимават с проблеми, трудности и несгоди, свързани с детството в България. Наградите "Златна ябълка" се организират в навечерието на Деня на детето - 1 юни, на които ще бъдат отличени добрите примери. Една от категориите е "Герой на децата" и по този повод Богданов каза:

"Ние искаме да има много повече герои за децата на България. Да има герои, които са много по-вдъхновяващи, да не бъдат само героите показани на 1 юни, а през цялата година да извършваме геройства с децата, защото имаме нужда. Ние имаме толкова малко деца в България и толкова много проблеми в детството. Като се има предвид, че почти всяко трето дете живее в бедност, че толкова много деца отпадат от образователната система, толкова много е висока детската смъртност в България, тя е една от най-високите. Затова всяко геройство трябва да бъде почетено, всеки добър пример е важно да бъде показан и отличен."

Той посочи, че проблемът с детските болници е сериозен за страната, но на миналогодишното издание е била отличена Клиниката по детска клинична хематология и онкология (КДКХО) в УМБАЛ "Св. Марина"  Варна.

"Ние сме много критични към политиците и това е така, защото това е основната роля на нашата организация. В края на април ще представим бележника на правителството, който вече за 13-та поредна година го представяме и даваме конкретно оценки така, както се прави в училище - от 2 до 6. И разбира се там препоръките и оценките са били винаги около тройката и са доста проблемни. Така, че политиците са ключово важни за изграждането на политиките за децата. Това, което е важно е, че ние намигваме на политиците тука и понякога имаме политици, които получават "Златна ябълка", които със своята отдаденост и своя ентусиазъм успяват да направят значими неща за децата и семействата в България", каза Богданов. 

Той отбеляза, че е важно децата да бъдат подкрепяни и затова има както общини, така и корпорации, които дават своя финансов принос. По думите на Богданов от няколко години НМД заедно с Асоциация Родители се борят да се ограничат рекламите за хазарт, тъй като хазартната зависимост е призната за болест от СЗО. Всеки желаещ може да даде глас за номинация на сайта на НМД.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25