Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музей "Земята и хората" открива две изложби на 12 април

Снимка: Музей "Земята и хората"
Пролетно изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили започва в голямата зала на Музей "Земята и хората" този петък и ще продължи до неделя.

Участие са заявили 65 изложители - фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири.
Посетителите могат да видят и да си купят обработени скъпоценни и декоративни камъни, и разнообразни изделия от тях. За колекционерите ще се предлагат минерали от български находища, редки и екзотични минерали - образци с изключителна класа от цял свят, от световно известни и наскоро открити находища в Южна Африка, Мозамбик, Заир, Намибия, Етиопия, Малави, Мадагаскар, Танзания, Мароко, Индия, Пакистан, Русия, Китай, Боливия, Конго, Бразилия, Мексико, Австралия, Англия, Индонезия, Доминиканската република.

"Тук е мястото, точно в нашия музей, да се организират такива събития, тъй като се оказва, че има много любители и колекционери, а вече и доста големи фирми, които търгуват с минерали и различни изделия от тях", казва главният уредник на Музей "Земята и хората". Тя добавя, че посредством тези изложения музеят допълва своята колекция. Така се е случило преди година с един образец на флоурит.

Освен пролетното изложение предстои и откриване на временна експозиция „Зелената приказка на камъка“.

Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят. Присъстват образци от легендарни находища: смарагд от древните мини на египетската царица Клеопатра и рядко срещани в природата минерали от древните мини за сребро, олово и мед в района на гр. Лаврио, Гърция. Два от експонираните минерали носят имената на географските райони, в които са открити за пръв път – атакамит и тиролит. Малахит от Централно-африканския меден пояс и нефрит от Русия, най-редкият и ценен гранат – демантоид е от Камчатка, султанит от провинция Мугла, високо в Анадолските планини на централна Турция. И още много други минерали, образувани през различни геоложки епохи, при различни условия, обединени от зеления си цвят, сътворен от природата.

"Когато говорим за цвят на минералите, цветът е първото нещо, което виждаме. Даже във всеки предмет. Много бързо се установвяа, много лесно, но фактически с тази изложба ние показваме колко заблуждаващ може да бъде цветът на минералите", разказва Светла Старирадева и споменава, че в миналото е имало случаи, в които на короните на царски особи са стояли грешни камъни. Зеленият цвят избират от музея, защото той е символ на новия живот и на пролетта.

Повече за изложбите в Музей "Земята и хората" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53