В предаването "Радиокафе" представихме книгата "Скрита дарба" на авторката Полина Маринова-Помпиано. Повече за нея разказа преводачът Даниел Пенев.
"Когато прочетох книгата бях убеден, че искам да направя всичко възможно тя да излезе на български и да съм аз човекът, който да я претвори на нейния роден език", каза той, вметвайки, че авторката на книгата всъщност е българка, която от дълги години живее в САЩ.
Коя е авторката Полина Маринова Помпиано?
Освен писател тя е и журналист, преди да създаде своя лична медия, нейният опит минава през световно известни медии. Открива в ранна детска възраст, че това е нещото, с което иска да се занимава – да пише. Преди да замине за САЩ тя има много добра учителка, за която пише в първите страници на книгата си, в специален предговор, който писателката прави специално за българското издание на книгата.
"В целия процес на работа по българското издание тя беше много ангажирана, за което съм много благодарен", посочи преводачът Даниел Пенев.
Още в ранна възраст Полина Маринова-Помпиано, открива интереса и любовта си към думите и ги разгръща на друг език. Когато заминава за Щатите, преди това има много дълъг път да извърви, най-малко да научи езика, да завърши гимназия и да разбере, че би искала да се занимава в сферата на журналистиката, която и завършва със своето висше образование. Най-големия и опит е в сп. "Форчън" – за 5 години написва около 1300 статии, има честта да интервюира не малко известни личности по света. В книгата й присъстват историите на много хора, които тя би искала да интервюира, но не успява.
Тя прави много подробно проучване на техния живот, житейските им философии, ценности, цели, начин на работа на хора реализирали се в различни сфери - бизнес, спорт, граждански организации и творчество. На базата на своя опит и в нейното собствено издание The Profile решава, че е дошъл моментът, в който да синтезира цялото това знание род формата на книга – наръчник, но много по-жив, близък до реалния свят, не теоретичен, а практичен", разказа още той.
В своите 300 страници книгата събира десетки имена на популярни личности, добили популярност не само чрез таланта си, но и чрез един модел, който са създали. Любопитен е начинът, по който авторката представя техните истории и явно в това е нейната скрита дарба – да разкаже историите им по такъв начин, че да ни докоснат и може би да научим нещо от тях.
"Казвала е в личен разговор, че нейната скрита дарба е любопитството", разкри Даниел Пенев.
Всички истории в книгата са обединени от едно послание – в каквато и сфера да се развиваш, винаги ще има трудни моменти, нищо няма да е само възходяща линия, въпросът е какво си взимаме по пътя като уроци така, че възходящите линии да са по-продължителни от низходящите, подчерта още той.
Посланието на самата авторка Полина Маринова–Помпиано е, че всеки от нас е нужно да се научи да бъде достатъчно устойчив психически и да бъде подготвен за момента в който ще трябва да отвори нова страница.
"Защото независимо колко болезнено и тежко е, това е неизбежно", твърди тя. Още интересни аспекти чуйте от интервюто на Алекс Илиева в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..