Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Скрита дарба" - какво се крие зад популярността на най-известните личности в света

За книгата и авторката Полина Маринова-Помпиано разказа Даниел Пенев

Снимка: Fb/ciela

В предаването "Радиокафе" представихме книгата "Скрита дарба" на авторката Полина Маринова-Помпиано. Повече за нея разказа преводачът Даниел Пенев.

"Когато прочетох книгата бях убеден, че искам да направя всичко възможно тя да излезе на български и да съм аз човекът, който да я претвори на нейния роден език", каза той, вметвайки, че авторката на книгата всъщност е българка, която от дълги години живее в САЩ.

Коя е авторката Полина Маринова Помпиано?

Освен писател тя е и журналист, преди да създаде своя лична медия, нейният опит минава през световно известни медии. Открива в ранна детска възраст, че това е нещото, с което иска да се занимава – да пише. Преди да замине за САЩ тя има много добра учителка, за която пише в първите страници на книгата си, в специален предговор, който писателката прави специално за българското издание на книгата.

"В целия процес на работа по българското издание тя беше много ангажирана, за което съм много благодарен", посочи преводачът Даниел Пенев.

Още в ранна възраст Полина Маринова-Помпиано, открива интереса и любовта си към думите и ги разгръща на друг език. Когато заминава за Щатите, преди това има много дълъг път да извърви, най-малко да научи езика, да завърши гимназия и да разбере, че би искала да се занимава в сферата на журналистиката, която и завършва със своето висше образование. Най-големия и опит е в сп. "Форчън" – за 5 години написва около 1300 статии, има честта да интервюира не малко известни личности по света. В книгата й присъстват историите на много хора, които тя би искала да интервюира, но  не успява.

Тя прави много подробно проучване на техния живот, житейските им философии, ценности, цели, начин на работа на хора реализирали се в различни сфери - бизнес, спорт, граждански организации и творчество. На базата на своя опит и в нейното собствено издание The Profile решава, че е дошъл моментът, в който да синтезира цялото това знание род формата на книга – наръчник, но много по-жив, близък до реалния свят, не теоретичен, а практичен", разказа още той.


В своите 300 страници книгата събира десетки имена на популярни личности, добили популярност не само чрез таланта си, но и чрез един модел, който са създали. Любопитен е начинът, по който авторката представя техните истории и явно в това е нейната скрита дарба – да разкаже историите им по такъв начин, че да ни докоснат и може би да научим нещо от тях.

"Казвала е в личен разговор, че нейната скрита дарба е любопитството", разкри Даниел Пенев.

Всички истории в книгата са обединени от едно послание – в каквато и сфера да се развиваш, винаги ще има трудни моменти, нищо  няма да е само възходяща линия, въпросът е какво си взимаме по пътя като уроци така, че възходящите линии да са по-продължителни от низходящите, подчерта още той.

Посланието на самата авторка Полина Маринова–Помпиано е, че всеки от нас е нужно да се научи да бъде достатъчно устойчив психически и да бъде подготвен за момента в който ще трябва да отвори нова страница. 

"Защото независимо колко болезнено и тежко е, това е неизбежно", твърди тя. Още интересни аспекти чуйте от интервюто на Алекс Илиева  в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49