Тревожната статистика сочи, че всяка шеста двойка в ЕС в репродуктивна възраст има проблеми със зачеването на дете, подобна е и статистиката в България, твърди Стефка Сарафова – председател на управителния съвет на сдружението. Тя посочи, че това, което е събрало екипа на сдружение "Зачатие" преди 20 години е валидно и днес – хората да говорят свободно за тези неща, да спрат да се притесняват, защото проблемите със стерилитета и репродуктивното здраве с нищо не са по-различни от останалите здравни проблеми.
"Когато човек потърси помощ навреме, нещата никога не са толкова сложни, а понякога са и лесно решими. Едва 5-10 процента от хората, които имат репродуктивни проблеми, реално стигат до най-тежките процедури. Останалите 90% разрешават на проблемите си с по-конвенционални методи", подчерта Сарафова.
Прави ли достатъчно държавата за хората с репродуктивни проблеми?
По думите на Стефка Сарафова до 2005 година не са се отпускали никакви средства за хората с такъв тип здравословни нарушения.
"Дори изследването на един хормон не се поемаше от Здравната каса и след редица проведени преговори и протести, касата създава "Програма за лечение на безплодието при жените", по която се отпускаше сума за една инвитро процедура", посочи Стефка Сарафова.
Следва "Поход на празните колички" организиран от Сдружение "Зачатие" в края на 2008 година в няколко града на страната. В резултат през 2009 година стартира Център за асистирана репродукция към Министерство на здравеопазването, който вече 15 години продължава своята работа в полза на тези хора. Повече конкретика в хронологичен ред, може да проследите в разговора.
"Към днешна дата смятам, че се прави достатъчно за хората с репродуктивни проблеми, винаги може и повече, но това, което сме направили до момента и се прави, мисля, че не е никак малко", категорична е Стефка Сарафова.
България е член на Европейския съюз вече 17 години. От полза ли е този факт за хората с репродуктивни проблеми и прави ли се достатъчно да се импонира европейското законодателство с нашето? Повече за проекта Together for Fertility, по който сдружението си партнира с редица международни организации, за предстоящата заключителна Конференция и още инициативи на Сдружение "Зачатие" може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..