Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джазът среща класиката

На 23 април 2024 г. от 19.00 часа в Първо студио на БНР

Снимка: БНР

"Джаз в класиката" е поредният концерт на Биг бенда на БНР, който ще се състои на 23 април 2024 г. от 19.00 часа в Първо студио на БНР. Събитието събира двама пианисти - Любомир Денев и Марио Ангелов. Единият е от света на джаза, другият от света на класиката. Публиката ще има удоволствието да чуе премиерата на джазовите адаптации на: Вариации върху 24 каприз на Паганини /сюита за пиано и Биг бенд/, Хендел – Сарабанда, Панчо Владигеров - "Заплакала е Стара планина", "Одит моме за вода", "Сарабанда", Шопен – Етюд es moll, Шуман – "Мечтание", Антонин Джоржак – тема от 2 част на симфония "Из Новия свят"/ ар. Любомир Денев – син/, Дебюси – "Лунна светлина", "Cakewalk" , Георги Златев-Черкин – "Севдана". Ето какво сподели Марио Ангелов той относто музикалния проект:

"Миналата година като се разбра, че ще има такъв проект на Биг бенда, в който Любо ще направи аранжимент на известни класически композиции и изведнъж разбрах, че той иска да направи поредната вариация на 24 каприз на Паганини за пиано и биг бенд. Аз малко се опъвах, защото в крайна сметка не се чувствам много в свои води макар, че джазът винаги ме е привличал със своята възможност един музикант да се изразява свободно и да не изпълнява точно това, което е написано на нотите. Макар че Любо направи този аранжимент всичко това, което аз трябва да изсвиря, както се полага на класически, може би бих казал леко скучен музикант, всичко е изписано. Аз се наслаждавам на това, че участвам с прекрасните колеги от Биг бенда на БНР и усещам този "драйв" и "филинг" на джаза."  

Той отбеляза, че посетителите на концерта трябва да са запознати първо с оригиналите на произведенията, за да могат да направят разликата и да чуят това, което се опитва да им каже аранжорът. По думите на Ангелов аранжиментите на Денев са сполучливи, в голяма степен естетски, което предполага концертът да бъде поредното приятно преживяване за хората. Цялата програма е записана студийно, така, че ще присъства и във фонда на БНР.

"Втората композиция, която трябва да изсвиря с бенда е един много известен етюд от Фредерик Шопен, коойто малкък процент от него се чува. Чува се доста голяма част от него в оригинал, тоест соло пиано, след това бендът се намесва без да го разваля", каза Агелов.  

Входът е свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА "Проф. Панчо Владигеров", специалност "Музика" към СУ, катедра "Музика" към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28