Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града, в това да взаимодействат с институциите, за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление, това все още не се случва достатъчно често, смята Мая Цанева от сдружението „Безопасни детски площадки“.
Затова от организацията са решили да подходят към този относително скучен въпрос по нов начин.
Тръгвайки от известния филм „Ghosts Busters”, започват да потърсят млади разбивачи на градски митове – тези, които имат интересен поглед към света около нас, активни са, интересуват се какво става около тях, искат на живеят по-добре и на по-хубаво място, не вярват много на родителите си, както повечето младежи.
"Такива хора биха могли да покажат на своите връстници и на своите родители, че имат мнение за това, което се случва около тях" – отбеляза пред БНР-Радио София Мая Цанева.
Така че точно сега се търсят младите активисти, които искат да "разбият" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите как гражданите могат да участват в живота на своето населено място.
Инициативата се осъществява с младежи от Софийска област и от област Благоевград, на възраст от 15 до 21 г. Те трябва да си изберат градски мит или митове и да създадат видео материал, който да споделят в социалните медии, с който да „разбият“ този мит.
Експерти по медийно съдържание и представители на регионални медии, ще подготвят младежите и през юни се очаква те да представят своите клипове в социалните мрежи. Проектът стартира със срещи на Гергана Тренчева, Цоня Кръстева и Иван Узунов, експерти по медии и по видео обработка с ученици от 11. и 12. клас в Професионална гимназия по строителство, архитектура е геодезия “Васил Левски” - Благоевград.
В Софийска област предстои набирането на участници, като своевременно ще обявим старта на кампанията в ефира, и на нашия сайт.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..