Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

Даян Русинов и Илона Стоянова
Снимка: радио София

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово. Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова:

"Когато човек има желание за развитие всичко става по-лесно. Има други млади и талантливи колеги. Това е заслуга и на директора. Създава се приятна среда, учениците са щастливи разликата в годините да не е много голяма.

В 1879 се взима решение да има училище в Бухово, то започва в 1881. Но има сведения за просветна дейност още преди Освобождението. През тези 143 години са се сменили 3 сгради, тази е от 1954. Дава възможност за прекрасни удивителни неща.

Иновативно училище сме от миналата година. Имаме 3Д принтер, предлагаме занимания за строеж в пространството. Иновативни методи са и театралната ни трупа, поканени са на 24 май в Народния театър с постановката си. (Илона Стоянова)

Музиката не е само това по учебник. Имам СИП с акцент върху субкултурите в градската среда. Проектът ще завърши с фотоизложба "Другата култура" от теренни наблюдения. Имаме и певческа група, на 25 май ще участват във фестивала в парка "Заимов". (Даян Русинов)

В момента очакваме одобрение на втора фаза на изграждане на СТЕМ център - занимания с наука, технологии, информатика, инженерство, математика като интердесциплинарни занимания. Високооборудвани класни стаи и стаи за видеообработка. Заложили сме и закупуване на музикални инструменти.

Нашият СТЕМ урок в 10 клас ще е за музиката като част от медийното съдържание, което вече е и към учителя по философия. В първата част бе посещение на телевизия. Във втората, учениците трябва да представят краен медиен продукт и да направят рекламата му. Ще включим и колегите по литература и по информационни технологии. В първия срок имахме с колегата по литература СТЕМ урок за коледните обредни празници.

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс. Децата трудно се доверяват на авторитети. Можеш да им спечелиш уважението като близък човек, от който можеш да научиш много неща.

Съвременните деца са различни. Индивидуалисти са и искат да бъдат креативни. Очакванията на обществото понякога могат да ги уплашат. Учителят трябва да е неговият вятър, да му даде първоначалния тласък. 

Янка Цекова: "Предизвикателствата пред директора стават все повече - дигиталните технологии, агресиите, иновативното обучение. Справям се благодарение на колегите зад гърба ми, повечето са млади, имаме само 3 пенсионери. Учителите сме 30, учениците са 320. Имаме много успешно реализирани наши ученици - включително зам.-директорът ни е завършил при нас. 

ДАЗД при проверката си бяха учудени, че при нас са имали тридневна спокойна атмосфера. Имаме 5 групи по занимания по интереси, три групи "Заедно в изкуство и спорт". Инициират се срещи с известни личности. Ценностите са 10-те Божии закони. Възпитаваме децата да бъдат добри, да бъдат състрадателни. Реализираме добротворчески инициативи. Вярата крепи човека."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26