Софийският фестивал на науката за 14-и пореден път ще запознае търсачите на знания за света с последните иновации и откритията на признати експерти по теми като Здраве, Технологии, Космос, Наука и изкуство, Годишнини, съобщиха организаторите от фондация "Красива наука".
Любимото традиционно събитие ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.
Програмата предвижда вълнуващи срещи с над 120 учени от България и 10 страни по света, изложби, работилници и демонстрации, ексклузивна фестивална книжарница.
Ще има премиерна прожекция на филм от Полша, както и на богата училищна програма.
Публиката ще чуе разкази на учени от България, Австрия, Белгия, Испания, Китай, Португалия, Турция, Украйна, Унгария, Франция и САЩ.
"Този фестивал е адресиран към всеки един от нас. Всички събития са разделени по подходящи възрасти, т.е. ние се обръщаме към конкретни групи от хора – деца на определена възраст или възрастни, но най-общо казано към неспециалисти по наука, към гражданите. Искаме да се разбере как науката помага на живота ни в ежедневието и в дългосрочния план. Ако дойдете на фестивала, ще видите, че наистина много средства се инвестират в българската наука" каза пред БНР-Радио София Любов Костова от фондация "Красива наука".
Тя подчерта, че българските учени имат не само голям потенциал, но и резултати като част от глобалната наука. И доказателства за това ще може да се видят в дните на на фестивала.
"Това е място, където учители могат да се срещнат с учени, да доведат учениците си, които да се запленят от един малко нестандартен начин на поднасяне на наука."
Сред гостуващите учени ще можем да видим и чуем проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на 20 години, френския изследовател Александър Грасар – ръководител на лаборатория в Института Пастьор в Лил, Жан Ли – професор в Националните астрономически обсерватории на Китайската академия на науките.
По повод 120-годишнината от рождението на американския теоретичен физик Робърт Опенхаймер гост на фестивала ще бъде австрийският професор по радиохимия и физична радиоекология, проф. д-р Георг Щайнхаузер.
В София ще дойде и унгарският проф. д-р Жолт Лавица, който е своеобразен гуру на всички, които искат да въвеждат новите технологии в образованието.
Сред участниците от страна на българската научна общност са проф. Кристалина Стойкова, доц. Владимир Бозуков, проф. Светлана Николова, проф. Лъчезар Филчев, проф. Иван Дреновски, доц. Тодор Чобанов, доц. Петя Димитрова, доц. Мария Ганчева, доц. Ралица Велинова, доц. Любомир Александров и др. от БАН; проф. Ана Пройкова, проф. Климент Найденов, доц. Димитър Желев, доц. д-р Евгения Сарафова и доц. Стелиян Димитров, атомните физици и участници в екипа на ЦЕРН проф. Леандър Литов, доц. Венелин Кожухаров, доц. Пейчо Петков, доц. Румяна Хадийска, доц. Борислав Павлов, астрофизикът доц. Владимир Божилов, химиците проф. Милен Богданов и доц. Лъчезар Христов, молекулярният генетик и ръководител на лаборатория по синтетична биология и биоинформатика проф. Роберт Пенчовски и др. от СУ "Св. Климент Охридски", доц. инж. Борис Цанков, д-р инж. Добрил Вълчев от УАСГ, доц. Лилия Бочева, гл. ас. д-р Анастасия Стойчева и синоптици от Националния институт по метеорология и хидрология, учени от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски", Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", МУ – София и други.
За още подробности чуйте разговора на Катя Василева.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..