Нощна София ще се превърне в галерия на 9 видео и 3 статични проекции (3D мапинг), светлинни инсталации, имерсивни преживявания и лазерно шоу по време на третото поредно издание на фестивала на светлините LUNAR, който ще се проведе под открито небе във вечерите от 9 до 12 май.
"Тази година са ангажирани повече участващи артисти и партньори, повече столични локации", отбеляза с радост пред БНР-Радио София Марин Димитров, оперативен директор на българското студио за визуално изкуство MP-Studio.
Той покани жители и гости на София да извървят маршрута от 4,5 км от „Квадрат 500“ през БАН, пл. Батенберг Националната галерия/ Двореца до „Южен парк 2“.
Именно този парк е най-новата локация на фестивала, която организаторите обещават да стане релаксираща и много интересна зона на събитието.
В някои от инсталациите зрителите ще станат съучастници. Има възможност и за изпращанията на послания, които след това да бъдат „изписани“ върху фасадите.
"Сред каузите, с които се ангажират артисти и творби, са опазването на околната среда, ВЕИ, правото на личен избор, хората в неравностойно положение, приложението на новите технологии и други. Всеки артист има своя вълнуваща тема и се представя с нея", допълни Димитров.
Достъпът до всички произведения на фестивала ще бъде свободен за всички жители и гости на града.
Където и когато е необходима Столичната община ще обособи пешеходни зони вечер след 20 ч. Наземният градски транспорт и метрото ще бъдат с удължено работно време в дните на фестивала.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Българският филм " Денят, в който тя ще се роди " е включен в официалната селекция на Международния фестивал на късометражното кино в Корча, Албания. Сценарият е на журналиста Емил Спахийски и румънския режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм "Новата година, която така и не дойде" е селектиран в състезателната секция "Хоризонти" на..
На 27 август започва едно от най-чаканите събития в света на киното - фестивалът във Венеция . Това е неговото 82 издание. Създаден през 1932 година, той е най-старият кинофестивал в света и един от трите най-престижни, наред с Кинофестивала в Кан и Берлинския международен кинофестивал. Провежда се в края на август и началото на септември на остров..
"Ретро изложение Самоков" се появява в календара с авто събитията на България. Тази година, на 23 август, ще бъде неговото първо издание, като централния площад в града ще домакинства проявата. Участието е от отворен тип, без предварителни записвания и на площада ще се допускат участници с ретро автомобили и мотори до изчерпване на местата. Веднага..
Подготовката за излет в планината не трябва да се подценява. Тя винаги трябва да е адекватна и сериозна, независимо дали човек се е запътил на кратък преход - да речем еднодневна разходка, или преход за няколко дни. Това изтъкна пред БНР-Радио София началникът на отряда на Планинската спасителна служба в Дупница Мартин Джокин ,..
Кампанията "Зелени библиотеки в парковете на София" ще премине и през район "Надежда". Инициативата ще се проведе на 23 август от 10.00 ч. до 14.00 ч. в Северен парк, съобщават от Столичната библиотека. Сред гостите на събитието ще бъдат поетите и музиканти Петър Чухов и Иван Христов. Специално за най-малките посетители програмата включва изпълнения на..
Асоциацията на интериорните дизайнери в България (АИДБ) инициира кампания за подпомагане на населението в Община Трън, останало без домове, вследствие на пожарите в района. Организацията призовава своите членове, партньори и съмишленици за всякакъв вид помощ за възстановяване на засегнатите жилища и построяването на нови...
Градовете в България са засегнати все по-осезаемо от въздействието на климатичните промени, от по-дълги горещи вълни, от повишени температури и натрупване на топлина в плътно застроените зони. София не прави изключение от тази тенденция. Интересното е, че не само субективното усещане, но и учените вече говорят как в софийския център,..