Събитието се организира от Студентски клуб на япониста - доброволческа организация, създадена от студенти от специалност „Японистика“ към СУ "Св. Климент Охридски". Нейната цел е да подпомогне развитието на студентите и разпространението на Японската култура сред българската публика. Занимава се с организирането на различни културни събития, най-голямото от които е Фестивалът на японската култура „Бункасай“.
Пред Радио София Снежана Маркова и Пламен Бочев споделиха, че целта на фестивала е да бъдат представени природните елементи през светогледа на японеца.
„Светогледът на японеца е доста широкообхватен, затова ни трябваше нещо като символ, с който да представим това, което искаме да покажем. Счетохме, че най-добрият пример, който можем да използваме е вълната край Канагава“, каза Снежана Маркова.
Студентите използват и други пет елемента от японската култура, с които да запознаят посетителите на фестивала.
„Другите пет започват от класическата китайска митология, както казахме водата, огънят, земята и металът. Когато те се слеят, когато започнат да работят заедно, те създават целия свят около нас. Тъй като водата е в основата на почти целия живот, ние решихме, че тя ще бъде нашия светоглед за тази година“, обясни Пламен Бочев.
Студентите по „Японистика“ добавиха, че водата символизира преходност, има посока, не спира да тече, точно както и животът.
Фестивалът „Бункасай“ започва на 12 май, от 12.00 часа и ще протече на няколко части.
„Първата част от 12.00 ч. до 16.00 ч. се случва в Центъра за източни езици и култури в Софийския университет, до метростанция „Опълченска“. Там сме подготвили стаи по интереси, които нашите студенти подготвят всеки петък. Имаме чаена церемония, на която нашите студенти се обучават, имаме обличане на кимоно, курсове по ръкоделие, имаме стая по аниме и манга, където феновете могат да се запознаят с нещо ново. Има и изненади - да кажем, че са около 9-10 такива места, които могат да се посетят. Накрая ще се насладим и на малко хапване“, уточни Пламен Бочев.
„Втората част ще се проведе в Аулата на Софийския университет, където сме планирали да представим сценична част – демонстрации на бойни изкуства, песни, танци и пиеса“, каза Снежана Маркова.
Входът за Фестивала на японската култура – „Бункасай“ е свободен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..