Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес. Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица:
Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра “Изкуствознание и художествено образование” във Великотърновския университет “Св.св. Кирил и Методий”. Също така доц. Теофилова е и художник с интерес към визуалните изкуства. С нея ще поговорим за личността на първия директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица. Доцент доктор Марина Теофилова е негова внучка.
Разказът за Петко Теофилов - първия директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица ще продължим в следващия епизод на поредицата “Историята оживява”.
Благодарности за архивните записи на доцент доктор Марина Теофилова! В тях чухте последователно гласовете на Райна Каблешкова - писател, изследовател и общественик, автор на книги за Българското Възраждане, Копривщица и копривщенските родове. Андон Брайков - дългогодишен уредник на музеите в Копривщица. Припомнихме си думите на обичания актьор Георги Гайтанеков. А също така чухме гласа на Донка Кривиралчева, работила 40 години в музеите във възрожденския град.
Тук, а също така и в описанието на епизода в стрийминг платформите, ще откриете снимки от архива на Петко Теофилов, отново благодарение на неговото семейство.
Втората част от беседата започва с откъс от юбилейния сборник “Народна съкровищница - 40 години музейно дело в Копривщица” с автор Камен Климашев - един от псевдонимите на Петко Теофилов. Следват и откъс от романа “Менците преляха” с автор Петко Теофилов. Откъсът разказва историята за създаването на абаджийския руфет в Копривщица, наричана в книгата село Каменово.
Още снимки - в линка.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..