Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

9
Коледното село Чавдар
Снимка: радио София

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра:

"Даваме от нас самите, за да се случват нещата. Наследници сме на прадядо ми, дядо ми, баща ми и чичо ми, от 2012 решихма да отворим мини-мандра за млякото на овцете ни. Тя отвори врати тази година. Не изкупуваме млечни продукти. Кандидатствахме още в 2015. Целият процес с документацията отне много време. Общината, каквото сме поискали, винаги е била насреща. Когато спазваме административните процедури трябва да сме търпеливи.

Ние сме съвсем малки, 500 л. на ден, разчитаме на физически лица, приятели, покрай коледното село тук. Държим на традициите, семейството, да има продължение на нашия род. Млекото трябва да е истинско и да се спазват всички процеси, но с много любов като цяло. Не просто, че трябва да го направиш. Трябва да поддържаме нивото, вкуса - няма празник, няма делник. Стараем се да предадем на децата това, което сме научили от баща и дядо, трябва да задържим мерака в младите хора. (Подробности за процеса и цената на бутиковия кашкавал - в звуковия файл.)

Писателят, демограф и университетски преподавател доц. Георги Бърдаров е следващ наш гост:

"Най-вероятно Чавдар ме избра мен. Много ме впечатли, беше ми интересно като демограф. Роди се идеята да направим коледно село като в Германия, Чехия. Тук има инфраструктура и отношения, ние само надграждаме. Има тази година повече предложения, повече къщички, събития, караоке, тест-драйв. Уплътнихме и културната програма за различни вкусове. Ще има и детски работилнички от 26 до 29.

Обичам да правя много и разнообразни неща, всички те ми доставят удоволствие, работя с интелигентни хора. Демографията навлиза в публичния дискурс. България има ниски репродуктивни нагласи, но това е тенденция в цял свят. Но с по-висока продължителност на живота. Колкото може повече държавата трябва да създава нормални условия младите да остават. Да става все по-привлекателно място."

Какво трябва да се промени и какви са симптомите на болната демокрация - в звуковия файл. Както и какви са вдъхновенията на писателя Георги Бърдаров.

С нас е и кметът на община Чавдар, Григор Даулов:

"Това е годината с най-много инвестиции. Най-новото е Общинския център за гости. Това бе идеята да затворим кръга с туристическите ни предложения. През годините се превърнахме в туристическа дестинация. Доказахме, че може да се прави събития в индустриален район. Имаме много събития.

Търсим нова, изчистена визия, да избягаме от кича. Културата и туризмът са ни в центъра на развитието, културата е и икономика. Но всичко опира до човека, професионалистът се изгражда. Успяваме екипно, нещата се вижда, че се случват именно заради това. Виждате позитивните хора и енергия."

Още за заетостта, инвестициите в образованието и културата на селото - в звуковия файл

Георги Янев за тайната на добрата скара:
"Всичко е в качеството на месото, за първа година сме тук, но ще се върнем. Нямаме ресторант, но обикаляме страната по фестивали. Иска ми се да съм оптимист и за новата година."
Последен гост е общинския съветник г-ца Патрисия Николова:
"Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др. Стигаме до консенсус. Хубавите неща стават бавно, трябва търпение.
Годината бе щастлива и успешна, една от най-хубавите в живота ми. Малките успехи на по-късен етап стават големи. Държавата трябва да убеди младите, че има смисъл."
Кои са нещата, заради които си струва да остане младият човек в България - в звуковия файл.
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05
Кристина Верославова

Дейвид Лий Страсбърг избира 16 таланта в България да се развият като артисти

Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..

публикувано на 04.04.25 в 13:50

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40