Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

9
Коледното село Чавдар
Снимка: радио София

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра:

"Даваме от нас самите, за да се случват нещата. Наследници сме на прадядо ми, дядо ми, баща ми и чичо ми, от 2012 решихма да отворим мини-мандра за млякото на овцете ни. Тя отвори врати тази година. Не изкупуваме млечни продукти. Кандидатствахме още в 2015. Целият процес с документацията отне много време. Общината, каквото сме поискали, винаги е била насреща. Когато спазваме административните процедури трябва да сме търпеливи.

Ние сме съвсем малки, 500 л. на ден, разчитаме на физически лица, приятели, покрай коледното село тук. Държим на традициите, семейството, да има продължение на нашия род. Млекото трябва да е истинско и да се спазват всички процеси, но с много любов като цяло. Не просто, че трябва да го направиш. Трябва да поддържаме нивото, вкуса - няма празник, няма делник. Стараем се да предадем на децата това, което сме научили от баща и дядо, трябва да задържим мерака в младите хора. (Подробности за процеса и цената на бутиковия кашкавал - в звуковия файл.)

Писателят, демограф и университетски преподавател доц. Георги Бърдаров е следващ наш гост:

"Най-вероятно Чавдар ме избра мен. Много ме впечатли, беше ми интересно като демограф. Роди се идеята да направим коледно село като в Германия, Чехия. Тук има инфраструктура и отношения, ние само надграждаме. Има тази година повече предложения, повече къщички, събития, караоке, тест-драйв. Уплътнихме и културната програма за различни вкусове. Ще има и детски работилнички от 26 до 29.

Обичам да правя много и разнообразни неща, всички те ми доставят удоволствие, работя с интелигентни хора. Демографията навлиза в публичния дискурс. България има ниски репродуктивни нагласи, но това е тенденция в цял свят. Но с по-висока продължителност на живота. Колкото може повече държавата трябва да създава нормални условия младите да остават. Да става все по-привлекателно място."

Какво трябва да се промени и какви са симптомите на болната демокрация - в звуковия файл. Както и какви са вдъхновенията на писателя Георги Бърдаров.

С нас е и кметът на община Чавдар, Григор Даулов:

"Това е годината с най-много инвестиции. Най-новото е Общинския център за гости. Това бе идеята да затворим кръга с туристическите ни предложения. През годините се превърнахме в туристическа дестинация. Доказахме, че може да се прави събития в индустриален район. Имаме много събития.

Търсим нова, изчистена визия, да избягаме от кича. Културата и туризмът са ни в центъра на развитието, културата е и икономика. Но всичко опира до човека, професионалистът се изгражда. Успяваме екипно, нещата се вижда, че се случват именно заради това. Виждате позитивните хора и енергия."

Още за заетостта, инвестициите в образованието и културата на селото - в звуковия файл

Георги Янев за тайната на добрата скара:
"Всичко е в качеството на месото, за първа година сме тук, но ще се върнем. Нямаме ресторант, но обикаляме страната по фестивали. Иска ми се да съм оптимист и за новата година."
Последен гост е общинския съветник г-ца Патрисия Николова:
"Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др. Стигаме до консенсус. Хубавите неща стават бавно, трябва търпение.
Годината бе щастлива и успешна, една от най-хубавите в живота ми. Малките успехи на по-късен етап стават големи. Държавата трябва да убеди младите, че има смисъл."
Кои са нещата, заради които си струва да остане младият човек в България - в звуковия файл.
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15