Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

9
Коледното село Чавдар
Снимка: радио София

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра:

"Даваме от нас самите, за да се случват нещата. Наследници сме на прадядо ми, дядо ми, баща ми и чичо ми, от 2012 решихма да отворим мини-мандра за млякото на овцете ни. Тя отвори врати тази година. Не изкупуваме млечни продукти. Кандидатствахме още в 2015. Целият процес с документацията отне много време. Общината, каквото сме поискали, винаги е била насреща. Когато спазваме административните процедури трябва да сме търпеливи.

Ние сме съвсем малки, 500 л. на ден, разчитаме на физически лица, приятели, покрай коледното село тук. Държим на традициите, семейството, да има продължение на нашия род. Млекото трябва да е истинско и да се спазват всички процеси, но с много любов като цяло. Не просто, че трябва да го направиш. Трябва да поддържаме нивото, вкуса - няма празник, няма делник. Стараем се да предадем на децата това, което сме научили от баща и дядо, трябва да задържим мерака в младите хора. (Подробности за процеса и цената на бутиковия кашкавал - в звуковия файл.)

Писателят, демограф и университетски преподавател доц. Георги Бърдаров е следващ наш гост:

"Най-вероятно Чавдар ме избра мен. Много ме впечатли, беше ми интересно като демограф. Роди се идеята да направим коледно село като в Германия, Чехия. Тук има инфраструктура и отношения, ние само надграждаме. Има тази година повече предложения, повече къщички, събития, караоке, тест-драйв. Уплътнихме и културната програма за различни вкусове. Ще има и детски работилнички от 26 до 29.

Обичам да правя много и разнообразни неща, всички те ми доставят удоволствие, работя с интелигентни хора. Демографията навлиза в публичния дискурс. България има ниски репродуктивни нагласи, но това е тенденция в цял свят. Но с по-висока продължителност на живота. Колкото може повече държавата трябва да създава нормални условия младите да остават. Да става все по-привлекателно място."

Какво трябва да се промени и какви са симптомите на болната демокрация - в звуковия файл. Както и какви са вдъхновенията на писателя Георги Бърдаров.

С нас е и кметът на община Чавдар, Григор Даулов:

"Това е годината с най-много инвестиции. Най-новото е Общинския център за гости. Това бе идеята да затворим кръга с туристическите ни предложения. През годините се превърнахме в туристическа дестинация. Доказахме, че може да се прави събития в индустриален район. Имаме много събития.

Търсим нова, изчистена визия, да избягаме от кича. Културата и туризмът са ни в центъра на развитието, културата е и икономика. Но всичко опира до човека, професионалистът се изгражда. Успяваме екипно, нещата се вижда, че се случват именно заради това. Виждате позитивните хора и енергия."

Още за заетостта, инвестициите в образованието и културата на селото - в звуковия файл

Георги Янев за тайната на добрата скара:
"Всичко е в качеството на месото, за първа година сме тук, но ще се върнем. Нямаме ресторант, но обикаляме страната по фестивали. Иска ми се да съм оптимист и за новата година."
Последен гост е общинския съветник г-ца Патрисия Николова:
"Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др. Стигаме до консенсус. Хубавите неща стават бавно, трябва търпение.
Годината бе щастлива и успешна, една от най-хубавите в живота ми. Малките успехи на по-късен етап стават големи. Държавата трябва да убеди младите, че има смисъл."
Кои са нещата, заради които си струва да остане младият човек в България - в звуковия файл.
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50