Д-р Тимен Тимев е един от най-авангардните писатели на нашето съвремие. Практикувал е като психиатър в Севливо, Карлуково и София. Той е един от най-дълбоките изследователи на човешката психика, личностно и духовно развитие.
Тимен Тимев е автор на редица книги, философски трактати и драматургични пиеси. Използващ псевдонимът Материус Розенкройцер, той създава емблематичната книга на своето творчество "Антифауст", която представлялва интелектуална комедия - пенталогия в сонатна форма за литературни инструменти, човешки гласове и паузи. "Бунтът на бездарниците", "Библия на Индивидуалния бог - Алхимия на Словото" са едни от най-популярните заглавия на забележителният писател, композитор и драматург.
Сега му предстои да изненада своята публика с книгата "Секс, молитва, революция".
Повече за идеите зад тези три термина в своята нова книга, разказа Тимен Тимев в предаването "Радиокафе".
"Идеите са свързани с най-сюблимните преживявания, които човечеството винаги е имало, които днес то преживява по един болезнен, изкривен и патологичен начин, но те засягат най-важните теми на духа, душата и ума – темите за секс, молитва и революция", посочи ученият. По думите му, под понятието "революция" следва да се разбира революция в съзнанието, душата и ума.
"Животът се състои в раздалечаването на момента на раждане от момента на смърт. Влизането и излизането от живота при сексуалния акт се събират, едни и същи са движенията на тялото при раждането и смъртта, любовният гърч на телата при сексуалния акт отговаря на гърча преди смъртта, когато човек навлиза в агония и тялото започва за вибрира и да се извива", споделя той.
"Сексуалният акт не само събира движенията на раждането и смъртта в едно, животът означава, че отворът на раждането и вратата на смъртта се отдалечават колкото може повече, в което се състои израстването и продължението на нашия живот – 60, 80, 90 години", поясни д-р Тимен Тимев.
Как са представени молитвата и революцията в книгата?
"Молитвата е така наречената обратна медитация, но не молитвата като реч или призив, която човек отправя, а молитвата като състояние на душата, състояние, при което ние се стремим да се доближим към целия Универсум, към цялата Вселена", обясни Тимев.
Чуйте още в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..